Influencer Marketing

Influencer Marketing Nedir?

“Influencer Marketing” sosyal ağlarda belirli bir grubu etkileme gücüne sahip kişilerin, sahip oldukları sosyal medya hesapları üzerinden, herhangi bir ürün veya servis ile ilgili hedef tüketici grubunu etkileme ve satın almaya yönlendirmeye yönelik olarak düzenledikleri tanıtım ve pazarlama aktivitelerinin tümüne denilmektedir. Türkçeye “Hatırlı Pazarlama“ olarak da çevrilen Influencer Marketing yöntemlerinde genel olarak ünlü veya tanınmış kişiler, markaların ürünlerini ve tanıtımlarını veya markanın iletmek istediği mesajları kendi dijital mecraları üzerinden, doğrudan ya da dolaylı şekilde takipçilerine aktarmaktadır. Öte yandan Influencer Marketing sadece ürün veya hizmetin doğrudan tanıtılması değildir. Aynı zamanda verilmek istenen mesajın, takipçiler ile marka arasında bir deneyim yaratması ve bunun sonucunda marka ile bir bağ kurulmasıdır. Bu açıdan paylaşılan mesaj içeriğinin eğlenceli ve yaratıcı olması mesajın etkileşim oranını, yayılımını ve erişim sonuçlarını doğrudan etkilemektedir. Kısaca Influencer Marketing markalara, hızlı marka bilinirliği ve erişimi sağlamaktadır.

İnternet Fenomeni Kimdir & Kime Denir?

Ünlülerin veya tanınmış kişilerin, çeşitli markaların ürünlerini tanıtmaları daha önceden kullanılan bir yöntemdi. Bu kişiler toplumda kabul görmüş ünlü bir sporcu, şarkıcı, müzisyen, iş adamı veya politik bir kişilik olabilmekteydi. Günümüzde ise internetin ve sosyal ağların yaygınlaşması yeni internet ünlülerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bugün toplumda kabul görmüş ünlü kişilere ek olarak bilgisayar oyunlarını çok iyi oynayan bir lise öğrencisi, harika yemek tarifleri hazırlayan bir ev hanımı veya gezdiği yerlerin video ve fotoğraflarını paylaşan +50 üstü bir gezgin internetteki sosyal medya hesapları sayesinde çok hızlı bir şekilde milyonlarca takipçiye ulaşıp, dünyaca ünlü bir internet ünlüsü haline gelebilmektedir.

MARKALARA, HIZLI MARKA BİLİNİRLİĞİ VE ERİŞİMİ

Markalara Faydası Nedir?

Günümüzde tüketicilerin 92%’si, WOM (ağızdan ağıza pazarlama) üzerinden gelen önerilere, diğer reklam mecralarından daha fazla önem vermektedir (Nielsen).

Ayrıca Influencer Marketing kampanyaları ölçümlenebilir bir pazarlama yöntemidir. Kampanya ile ilgili üretilen içeriğin izlenme, paylaşılma, konuşturma ve yönlendirme verileri ile hedef kitle üzerindeki etkisi ‘’Engagement Level’’ (Etkileşim Seviyesi) oranı ile hesaplanmaktadır. Aynı zamanda kampanya postları içerisine yerleştirilen takip linkleri ile tüm lead’ler ve yönlendirmeler kolaylıkla takip edilebilmekte ve kullanıcı başı maliyetler hesaplanabilmektedir. Bu yönden Influencer Marketing kampanyaları, markalar/şirketler için avantajlı bir konumda bulunmaktadır.

CC Media House olarak Influencer Marketing hizmetimiz ile markaların TV, gazete, internet ve banner reklamcılığı gibi konvansiyonel mecralar üzerinden ulaşamadıkları kitlelere kolay ve etkili bir şekilde ulaşabilmelerini sağlıyoruz. CC Media House bünyesinde markanın mesajına yönelik üretilen içerikler, geleneksel reklamcılık yöntemlerindeki gibi “reklam” olarak algılanmamakta ve içeriğin bir parçası olarak tüketiciye iletilmektedir. Bu şekilde iletilmek istenilen marka/mesaj çok daha etkili ve etkileşimi yüksek bir şekilde yayılmaktadır. Mesaj, içeriğin bir parçası olduğu için hedef tüketici grupları tarafından kabul edilir ve yüksek etkileşim ile birlikte her tüketici, mesajı yayan bir mecra haline gelir. CC Media House ajans bünyesinde hazırlanan projeler, markalara/şirketlere TV ve benzeri geleneksel mecralara göre çok daha düşük maliyetler ile yüksek erişim, görüntülenme ve etkileşim imkânı sağlamaktadır. Geleneksel mecralardan farklı olarak ve markaların/şirketlerin taleplerine yönelik olarak çok hızlı bir şekilde içerik üretilmekte, yayılmakta ve hedef kitleye ulaştırılabilmektedir.

AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZE ULAŞIN

E-Posta Gönderin Tıklayın, Arayın Formu Doldurun