2017’de Doğru Influencer Marketing

07 / 02 / 2020

Her yerde Influencer Marketing’i görüyorsunuz değil mi? Her yıl sonu yapılan gözden geçirme işlemlerine göre, Influencer Marketing 2017’de oldukça popüler olmaya devam edecek. Bu nedenle Influencer Marketing’den uzaklaşmak yerine, çalışmalara başlamak daha iyi olacaktır. 

Yapılan bir araştırmaya göre dünya çapındaki pazarlama uzmanlarının yaklaşık %85’inin önümüzdeki 12 ay içerisinde en az bir Influencer Marketing kampanyası başlatması bekleniyor. Influencer Marketing için Google keyword araştırmasına bakılırsa, 2013 yılından bu yana 90 kattan fazla artmış durumda. 

 Reklam engelleyici uygulamaların artışı, televizyon izlenme oranlarındaki düşüş ve sosyal medyanın istikrarlı bir şekilde yükselmesi ile pazarlamacılar, 2017’de seslerini duyurmak için Influencer’lardan tamamen yararlanmalıdır. 

 Öncelikle çok iyi çalışmalısınız. Bir ajansı, çoklu kanal ağı kullanıyor olun yada kendi başınıza yapıyor olun fark etmez, öncelikle konuya hakim olmalısınız. Hedef kitle kim? Hangi içeriğe tepki veriyorlar? Hangi sosyal medya platformlarını kullanıyorlar? 

Nerede çevrim içi oluyorlar?

 Sosyal medya Influencer’larını araştırın. Bir influencer’ı seçmenin birden fazla yolu vardır. En kolay yol, bir ajans ile çalışmaktır. Diğer bir yol ise kendi araştırmanızı yapabilirsiniz. Bazı platformlar kolaydır, en iyi kullanıcıları yada önerilen kullanıcıları sunar.

 Influencer’larınızı anlayın. Kim olduklarını, onları motive eden şeyleri öğrenmek için ilişki kurarak vakit geçirin. Şaşırtıcı bir şekilde Influencer’lar için para her zaman en üst motive aracı değildir. Özgünlük, marka uyumu sık sık ücret ödemekten daha fazla önemlidir. Sonuç olarak Influencer’larda birer insan. Bir radyo spotu satın almıyorsunuz, bir insan ile çalışıyorsunuz ve tüm Influencer’ların aynı olmadığının anlaşılması gerekiyor. 

 Beklentilerinizi belirleyin. Kampanyanız ile ne yapmak istiyorsunuz? Satış, trafik veya marka bilinirliği mi yaratmak istiyorsunuz? Odaklanmanız ve tek bir hedefinizin olması gerekli. Her şeyi yapmaya çalışamazsınız, bir kişin sadece bir görevle meşgul olacağını unutmayın. 

 İçeriğin nereden geleceğini belirleyin. Influencer içeriği yaratacak mı yoksa siz mi vereceksiniz? En iyi yöntem, Influencer’ların çalışmasına izin vermek, onlara içerik konusunda baskı yapmamaktır. Hedefiniz doğrultusunda bazı gereksinimleri (hashtag, link) onlara anlatın ve yaptıkları içeriklerde özgür bırakın. Influencer’ın özgün bir içerik üretmesi her zaman iyidir.TOP