2017’de Influencer Marketing

07 / 02 / 2020

2016 Influencer Marketing için harika bir yıldı. Şirketler için fenomen pazarlama vazgeçilmez bir hale geldi. 

 Sosyal medya platformlarındaki kullanılan algoritmalardaki değişiklikler dahi, pazarlamacıları sosyal medya ünlüleriyle yani Influencer’lar ile çalışmaktan alıkoymadı. 

 2017’de aynı şekilde devam edecek mi ? 

 Twitter’ı kim satın alacak ve yıllardır bahsedilen ölümden Twitter’ı kim kurtaracak? Ne kadar kabul edilmese de Twitter Influencer’ları platforma çekmek için hamleler yapıyor. Twitter dahi Influencer’ların gücüne kayıtsız kalamadı. 

 Vine’ın kapanması platformu Influencer Marketing pazarından neredeyse tamamen silmekte ancak Twitter Moments birçok izleyicinin haber ihtiyacını beslemekte ve ünlüler, politikacılar, tutkulu kişiler için oldukça sevilen bir platform. 

 Snapchat-Instagram çekişmesini göreceğiz. 

 Vine’ın kapanması ile fenomenler diğer platformlarla akın etmekte. Peki 2017’de hangi platform Influencer Marketing’de kazanacak?

Snapchat’in büyümesi bu yıl muazzam bir performans gösterdi. Ancak Instagram, öğrenmesi ve gezinmesi Snapchat’ten daha kolay bir platform sunuyor ve Instagram ünlüleri hali hazır bulunmakta. 

 Instagram’ı satın alan Facebook, bu hamlenin üstüne bir de Snapchat’in favori filtrenin ardından yeni bir akım olacak FacioMetrics’i satın alarak tamamen pazarı kontrol etmeye çalışıyor.Facebook’un kitlenin büyümesi, etkileşimi ve para kazanma konularındaki tecrübesi ve Instagram’ın yıllardır gelen başarısı piyasada hakimiyet kurmasına imkan tanıyor.

51 milyondan fazla Instagram gönderisinin analizi sonucu Instagram, her sosyal platformlarda kullanıcı başına 70 etkileşim oranı ile öncülük ediyor. Influencer’ların her iki platformda da test edilmesi sonucu Instagram’ın bu yarışta Snapchat’ten çok daha önde olduğu görülüyor. 

 Influencer’lar 2017’de daha büyük bir role sahip olacaklar. Influencer Marketing geleneksek olacak tüketici markaları tarafından kullanılıyor ancak iş dünyasına yönelik şirketlerde YouTuber’ların, Instagram ünlülerinin, Facebook, Twitter fenomenlerinin gücünden yararlanmaya başlayacak. 

 Veriler, Influencer Marketing’in gerçek değerini ispatlayacaktır. Reklam engelleme programlarının kullanımının oldukça artması ile 2017, Influencer Marketing’in tüm güzelliklerini göstereceği bir yıl olacaktır. 

 Ancak strateji ve Influencer Marketing’i derinlemesine anlamak önemlidir. Ünlü Influencer’lar, Micro-Influencer’lar yada güçlü orta düzey Influencer seçimi kavgası çok da sonuç vermeyecektir. Her Influencer kullanımın alanına göre markanın başarısı için bir rol oynayabilir. 

İyi bir Influencer Marketing kampanyası dikkatli bir planlama, hedefleri belirleme ve doğru Influencer’ları belirleme ihtiyacı duyar. Fenomen pazarlaması, bir içerik stratejisinin, bir sosyal stratejinin, bir PR çalışmasının veya takipçi büyümesinin bir parçası olabilir.  TOP