2017 Micro-
Influencer’ların
Yılı

2016 birçoğumuz için Influencer ve Influencer Marketing kavramının ne anlama geldiğini öğrenerek geçirdiğimiz bir yıl oldu.

Sosyal medya Influencer’ları, belli endüstrilerde markalar için güvenirlik yaratıyorlar. Influencer’lar yeni ürünleri, yeni hizmetleri bir gecede milyonlarca kişiye ulaştırabiliyor, hiç bilinmeyen markaların bilinirliğini bir gece de arttırabiliyorlar.  

1000 ile 10000 takipçisi olan Instagram Influencer’ları, 500.000 ile 1 milyon takipçisi olan Instagram Influencer’larına göre daha fazla etkileşim oranına sahipler. Takipçi sayısı ne kadar artarsa etkileşim oranı aynı oranda düşüyor. Küçük bir takipçi kitlesine sahip ancak takipçileriile yüksek etkileşim oranına sahip olan bu Influencer’lara, Micro Influencer adı veriliyor ve markalar tarafından son zamanlarda oldukça tercih ediliyor.

Örneğin Jenner’a yada Kardashian’a reklam yaptırmak için bütçe harcamak yerine, aynı bütçe ile 30-40 Micro-Influencer’a yatırım yapmak, her açıdan daha mantıklı bir tercih. Ünlülerin takipçileri çok fazla olabilir ancak bu takipçilerin hepsi çok farklı ilgi alanlarına kişilerden oluşur.  

Öte yandan Micro-Influencer’ların küçük, aynı ilgi alanına sahip, takip ettikleri Influencer’a güvenen takipçi kitleleri vardır. Örneğin bir fitness firmasına sahipseniz, 20 Micro-Influencer ile çalışmak, spor yapan bir ünlü ile çalışmaktan çok daha kârlı olacaktır.

Marka bilirliğinizi, potansiyel müşterilerinizi arttırmak istiyorsanız, şimdiden markanızla doğru orantıda olan Micro-Influencer’ların listesini yapmaya başlamalısınız. Micro-Influencer’lar 2017’de oldukça ön planda olacaklar ve onları kullanan ilk markalardan olmak isteyeceksiniz.  

Bir Influencer’a mesaj atmadan önce kendi üstünüze düşenleri yapmalısınız, Influencer’ların etkileşim oranını gönderi başına takipçi sayısına göre beğeni/yorum şeklinde ölçmelisiniz. 

Bir çok sahte takipçi satan platform bulunmakta. Seçeceğiniz Influencer’ların sahte takipçilere sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Micro-Influencer’ın markanıza uygun hareket edip etmediğini, hedef kitlesini ve ne sıklıkta gönderi attığını belirleyin.

Micro-Influencer’ların yılı 2017’ye hazır mısınız? Bu yıl, markanızı uygun bütçe ile kolay bir şekilde tanıtabileceğiniz bir yıl olacak.

Influencer listenizi oluşturamıyor musunuz? CC Media, Infuencer Marketing kampanyalarınızı markanız için en uygun Influencer’ları tercih ederek oluşturur ve yönetir.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart