2017’de
Göreceğiniz
5 Influencer
Marketing Trendi

2016 yılında, pazarlamacıların %86’sı Influencer Marketing stratejisinden yararlanmış, bu markaların %94’ü ise Influencer Marketing’i etkili bir strateji olarak görmüştür. 2017 yılında pazarlamacılar Influencer Marketing yatırımlarını iki katına çıkararak Influencer Marketing’i marka stratejilerinin bir parçası haline getirmeye başlamıştır. 

2017 yılında görebileceğimiz Influencer Marketing stratejileri ise şu şekilde; 

  1. Influencer Marketing Bütçeleri Artacak 

Markalar, Influencer Marketing için harcama yapmaya başlamış bulunuyor. Markaların yaklaşık %50’si 2017 yılında Influencer Marketing bütçelerini arttırmayı planlıyor. 2016 yılında markaların çoğu Influencer Marketing kampanyaları için kampanya başı $25.000 – $50.000 harcarken, 2017 yılında $50.000 -$100.000 harcamayı planlamaktadır. 

  1. Influencer Marketing Kampanya Modelleri Değişecek 

Markaların %78’i 2017’de en büyük farklarının Influencer Marketing ROI’sı olacağını belirtmektedir. Bu doğrultuda, performansa dayalı Influencer Marketing fiyatlandırma modelleri 2017 yılında da ilgi çekmeye devam edecektir. Markaların %50’si tıklama başı (CPC) ve erişim başı maliyet (CPE) modellerinin hedefe ulaşma konusunda daha etkili olduğunu düşünmektedir. Bu modeller, Influencer Marketing’in bir parçasıdır.  

  1. Markalar Güven Temelli Infleuncer Marketing Kampanyaları Yapacak 

Influencer Marketing’in etkili bir strateji olmasının en önemli nedeni; influencerların marka/hizmet hakkında özgün içerikler sunmasıdır. İçeriğin özgünlüğü influencerın popüler olmasındaki en büyük etkendir. 2017’de, markalar güven temelli çalışmalar yapmayı planlamaktadır. Markalar, içerik yaratma konusunda influencerların kendi yaratıcılıklarını kullanmalarına izin vererek özgün içerikler üretmelerine olanak tanımaktadır. Böylelikle markalar da içerik konusunda farklı fırsatlar yakalamayı planlamaktadır.  

  1. Çoklu Influencer Marketing Kampanyaları Artacak 

Influencer Marketing stratejileri daha güvenilir hale geldikçe, markalar da Influencer Marketing ile marka sadakati oluşturmayı hedeflemeye başlamıştır. Tüketiciler herhangi bir ürünü/hizmeti ilk satın alacağı zaman konu hakkında araştırma yaparak satış öncesi kararlarını vermektedir. 2017’de markalar ROI için uzun süreli kampanyaları tercih edecektir. Çünkü tek bir kampanya üzerinden etkili satış yapmak mümkün değildir, birçok marka tek bir kişi üzerinden kampanya yürütmek yerine çoklu kampanyalar yürütmeye başlayacaktır. Çoklu kampanyalar marka sadakati oluşturma konusunda da daha etkilidir.  

  1. İçerikler Hikayeleştirilecek 

Influencerlar hikaye anlatma konusunda uzmandır. Takipçi sayılarını arttırmak ve dikkatleri üzerlerine çekmek için her daim dikkat çekici ve özgün olmak zorundadırlar. 

2017’de markalar, hangi içeriğin en çok tüketiciye ulaştığını belirlemek için çalışmalar yapmayı planlamaktadır. En iyi performansı gösteren içeriği belirleyebilme özelliği, markaları zamanla farklı hedef kitlelere ulaşma konusunda harekete geçirecektir.  

2017’de pazarlama karması içerisinde yer alan Influencer Marketing bütçeleri artmaya devam edecek ve markalar Influencer Marketing sonuçlarını paylaşacaktır. 

Sonuç olarak; 2017’de performansa dayalı fiyatlandırma modellerine, içeriğe, uzun vadeli kampanylara ve hikaye anlatılarına stratejik bir kayma göreceğiz. Bu şekilde Influencer Marketing başarısını kanıtlamaya devam edecek. 

Kaynakça : 

http://www.socialmediatoday.com/marketing/5-influencer-marketing-trends-will-dominate-2017

 http://blog.getchute.com/announcements/chute-launches-platform-for-influencer-discovery-vetting-and-monitoring/

 http://go.pardot.com/l/153091/2016-11-29/9t6n1k

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart