2018 INFLUENCER MARKETING TRENDLERİ

07 / 02 / 2020

2017 yılı son aylarında bir çok marka, markaların pazarlama stratejilerini ve bütçelerini konuşmaya, bu konuda da 2018 yılı bütçeleri içerisinde Influencer Marketing’e daha çok yer vermeye başladı bile. Bunun en önemli sebebinin başında elbette Influencer Marketing’in diğer geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla çok etkili, hızlı, doğal ve ölçümlenebilir bir yöntem olması geliyor. 2017 yılında hem Türkiye’de hem de dünyada farklı sektörlerden bir çok markanın Influencer Marketing’e ilk defa adım atmasına şahit olduk. 

 Bu sebeple CC Media olarak, 2018’de Influencer Marketing dünyasının trendleri neler olacak, markalar neye & nasıl odaklanacak, görmemiz muhtemel değişimler neler olacak hep birlikte bir göz atalım. 

 1) Kampanyalarda ROI ve KPI Bazlı Ölçümleme Artıyor

2018 yılında daha çok marka artık sadece görüntülenme ve erişim hedefli değil aynı zamanda daha çok etkileşim sonrası kampanya dönüşlerini ölçümleyi hedefleyecek. Artık daha çok marka her kampanyada Influencer başına harcanan maliyeti ve geri dönüşü ölçümleyebilir hale geldi. Takip linkleri ve gelişmiş analitik servisleri sayesinde, kullanıcıların Influencer’ların paylaştıkları içerikler üzerinde yönlendirildikleri platformlardaki tüm davranışları takip edilebilmekte. Araştırmalar göstermekte ki başarılı Influencer Marketing kampanyalarında, tavsiye ve doğal reklam yoluyla kazanılan kullanıcı retention’ları ve tüketicilerin yaptıkları harcama oranları diğer mecralara göre çok daha yüksek olmaktadır. Aynı zamanda Adweek’in yayınladığı araştırmaya göre, Influencer Marketing kampanyalarına yatırılan her 1.00 $ karşılığında 6.85 $ ‘’Earned Media Value’’ (Kazanılmış Medya Değeri) elde edildiği ölçümlenmiştir.

 2) Video İçeriklerin Yükselişi

2018’de video içerikler dijital pazarlamanın her alanında olduğu gibi Influencer Marketing’de de kilit bir noktaya yerleşecek. Youtube tüm dünyada 1.5 Milyar üzerinde aylık kullanıcı rakamına sahip ve trafiğinin %70’nin üzerinde mobilden gelmekte. Snapchat’in ardından gelen Instagram hikayeleri ve Facebook Watch’un ardından insanların içerik üretmeleri ve bunları çok sayıda insana ulaştırma şansları arttı. Instagram’ın özellikle hikayeler özelliği ile birlikte yükselişe geçmesi ve 1 milyar kullanıcıya doğru gitmesinde video içeriklerin payı büyük. Daha fazla marka video odaklı Influencer Marketing kampanyalarını tercih ediyor olacak. 

 3) Micro Influencer ile Daha Çok Kampanya

Mikro-influencer’ların yılı olan 2017’den sonra, 2018 mega-makro-mikro Influencer’ların daha çok bir arada olduğu ve müşterilerin de bu pazarlama sürecine organik bir şekilde dahil olduğu bir yıl olacak. Kulaktan kulağa yöntemiyle müşterilerin sadakat potansiyelleri güçlendirilecek ve ürünlerin pazarlamasında aktif rol alarak deneyimlerini anlatan müşteriler, yaptıkları yorum ve atıflarla birer Influencer etkisi yaratacaklar. Makro ve mikro Influencer’ların bir araya gelmesinde de ilham verici içerikler hazırlamak, ürünler hakkında soruların cevaplanması, Influencer’lar aracılığıyla promosyon vermek ve satış sürecinde Influencer’ların müşterilere yardımcı olması gibi yollar izlemek mümkün. 

 4) Sahte Hesaplar Tarih Oluyor

 Sosyal medyanın karmaşık ve her şeye müsait yapısına aldanmadan dikkat edilmesi gereken bir başka nokta sahte Influencer’lar. Artık para verip takipçi satın almak pek de zor değil, üstelik oldukça da yaygın. Bu yüzden markaların, özellikle de az bilinen kişileri Influencer olarak seçmeyi düşündüklerinde gözlerini dört açmaları ve paralarını bu kişilere yatırmadan önce bu konularda bilgili şirketlerle çalışması gerekiyor. Her geçen gün gelişen analitik yöntemleri ve araçları ile artık hesapların içerik etkileşimlerini kolayca ölçmek mümkün. 2018 yılında markalar Influencer Marketing alanında uzmanlaşmış şirketler ve araçlar ile çalışarak, sahte hesapları daha kolay ayırt edebilir hale gelecekler. 

 5) Influencer’ların Kendileri Birer Marka Oluyor

Influencer’lara yeni nesil ünlüler diyebiliriz. Zamanla kendi markalarını oluşturan bu kişiler başta kendi kaynakları yetersiz olduğundan Amazon gibi e-ticaret firmaları aracılığıyla kendi markalarının ürünlerini satışa çıkarabiliyorlar. 2018 yılında daha fazla Influencer kendi ürünlerini satmaya başlayacak. Bu konuda Türkiye’de en başarılı örneklerden biri olarak Instagram’da Influencer olarak başlayıp, bugün milyonlarca kişinin beğenisi kazanan Kerimcan Durmaz’ı örnek verebiliriz. 2017 yılında kendi adıyla çıkardığı kozmetik markası ile ciddi bir başarı yakalamış durumda. 

 6) B2B Odaklı Influencer Marketing Kampanyalarında Artış

 Influencer Marketing daha çok son kullanıcıya yönelik markaların kullandığı bir yöntem olarak görülsede, B2B alanında da bir çok marka bu yöntemi benimsemiş durumda. Özellikle üretim ve ticaret alanlarında faaliyet gösteren markalar, kendi sektörlerinde kanaat önderi olan ve sosyal ağlarda bu konular ile ilgili içerik paylaşan kişiler üzerinden kendi ürün ve hizmetlerini tanıtmaya yönelik çalışmalarda bulunmaya yöneliyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken konu, aynı B2C markalarda olduğu, B2B alanında ki Influencer’lar ile ilişkinin tamamen güven’e dayalı olması ve uzun bir iş birlikteliği dayanması esas alınmalı. Kısa vadeli ve satışa yönelik hedefli Influencer Marketing çalışmaları hem markaya hem de Influencer’a fayda sağlamayacağı gibi olumsuz bir etki de yaratabilir. 

 CC Media Hakkında

 CC Media, Türkiye ve MENA bölgesinde faaliyet gösteren, Influencer Marketing ve Video İçerik alanında uzmanlaşmış bir yeni medya firmasıdır. CC Media anlaşmalı olduğu Youtuber, Twitch TV Yayıncısı, Instagram ünlüsü gibi sosyal ağlarda yüksek takipçi sayılı internet yetenekleri ile birlikte markalara yönelik ‘’Influnecer Marketing’’ ve ‘’Online Video İçerik’‘ çalışmaları yapmaktadır. Eğlence, oyun, moda & makyaj, teknoloji ve lifestyle gibi birçok alanda içerik üreten sosyal medya yetenekleriyle beraber, markalar yönelik hem Türkiye hem de Ortadoğu bölgesinde global birçok marka ile yüzlerce farklı online içerik üretimi gerçekleştirilmiştir. 


Tagged under:

TOP