B2B ŞİRKETLER İÇİN INFLUENCER MARKETING

07 / 02 / 2020

Influencer marketing sadece tüketici odaklı B2C markaları için değildir. Influencer marketing çalışmalarında ağırlıklı olarak moda, güzellik ve spor markaları üzerine yoğunluk var gibi gözükse de B2B alanında da birçok marka için çalışmalar yürütülmektedir. Özellikle üretim ve ticaret alanlarında hizmet veren markalar, kendi sektörlerinde kanaat önderi olan ve sosyal ağlarda bu konularla ilgili içerik paylaşan influencer’lar üzerinden kendi hizmetlerini tanıtmaya yönelik çalışmalarda bulunmaya yönelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu aynı B2C markalarda olduğu gibi B2B markalarının da Influencer’lar ile ilişkisinin tamamen güvene dayalı olması ve uzun bir iş birlikteliğine yönelik çalışmaların yapılmasıdır.

 Kısa vadeli ve satışa yönelik hedefi olan influencer marketing çalışmaları hem markaya hem de influencer’a fayda sağlamayacağı gibi olumsuz bir etki de yaratabilmektedir. 

 B2B influencer marketing stratejisi oluşturmak, birçok açıdan B2C şirketi için strateji oluşturmaya benzer. Büyük fark çalıştığınız influencer’larda ve bu influencer’ın kitlesi üzerinde bıraktığı etkinin türündedir çünkü markanız influencer’ın otoritesi altına girecektir. Diğer işletmeler, markanızın-işletmenizin kim olduğunu ya da markanın ne olduğunu bilmeyebilirler ancak influencer’ın kim olduğunu bileceklerdir. Birlikte çalıştığınız influencer’a saygı duyuyorlarsa, markanıza da pozitif bir şekilde bakma olasılıkları artacaktır. Bu noktada doğru influencer’lar ile çalışma yürütmeniz için influencer marketing alanında uzmanlaşmış ajanslarla iletişime geçmelisiniz.


Tagged under:

TOP