Başarılı Bir
Influencer
Marketing
Kampanyası
Yaratmak için
8 Öneri

Başarılı bir Influencer Marketing kampanyası yaratmak sadece yüksek takipçi sayılı bir influencer ile çalışmakla mümkün değildir. Başarılı bir kampanya için birçok etken bulunmaktadır. 

 1.Influencerların yaratıcı özgürlüğe sahip olmasına izin verin. 

Influencerların markanızı veya hizmetinizi tanıtırken tam bir yaratıcı kontrole sahip olmasına izin vermeniz önemlidir. Gün boyunca kitleleri ile etkileşime giren influencerlar, takipçilerinin neye olumlu veya olumsuz tepki vereceğini bilmektedir. Onların yaratıcı yönünü kontrol etmelerine izin verdiğinizde çok daha organik bir duygu mesajıyla daha iyi sonuç alınacaktır. 

 2.Bir influencerın markanız ile uyumlu olduğundan emin olun. 

Sosyal medyada bir etki yaratmak için sorulması gerekilen en önemli soru seçtiğiniz influencerın markanızı temsil etmek isteyen biri olup olmadığıdır. Tüketici, markanıza karşı olumsuz düşünen birisinin marka temsilinden hoşnut olmayacaktır. Bu durum da olumsuz bir etki yaratacaktır. 

 3.Takipçi sayısının sizi büyülemesine izin vermeyin. 

Takipçi sayısı hiçbir şey ifade etmemektedir. Instagram hesabında 6.5 milyon takipçisi bulunan ve 30.000’den fazla takipçisi bulunan birkaç hesapla çalışan bir markanın yaptığı kampanya sonucunda her küçük hesap daha büyük bir hesaba kıyasla yüzde 300 daha iyi performans göstermiştir.  

4.Influencerlar ile daima fiyatları görüşün. 

Influencerlar çoğunlukla paylaşım başı ücret talep etmektedir. Influencer ücretlerinin daha önceden görüşülmesi bütçe kontrolü açısından oldukça önemlidir. Bu şekilde kampanya öncesi bütçe planı çıkarılabilir ve daha emin adımlarla ilerlenir. 

 5.Bilgi içerikli kampanyalar yürütmediğinizi unutmayın. 

Ürün pazarlanırken “bu ürünü satın alın” şeklinde bir içerik hoş karşılanmayacaktır. Organik bir içerik oluşturulması, ürün deneyimlerinin anlatılması satın alma mesajından çok daha etkili olmaktadır.  

6.Micro-Influencerları unutmayın. 

Micro-Influencerlar kampanyanızın bir parçası olmalıdır. Küçük bütçeler ile birden çok micro-influencer ile birden çok kitleye ulaşmanız mümkündür. Micro-influencerlar daha spesifik konularda daha etkin takipçilere sahiptir. Bu nedenle etkileşim oranları da yüksektir. 

 7.Kampanyanızı sürekli izleyin, ölçün ve analiz edin. 

Bir postanın aldığı beğenilen veya yorumların sayısı, başarılı bir kampanyanın göstergesi değildir. Hedefiniz belirlenmişse, olası satış veya satışlarda büyük bir artış fark ettiniz mi? Kendi sosyal profilleriniz takipçileri ve etkileşimi artırdı mı? Satış numaralarınız tavan arasında mı? Bunların hepsi de cevaplamanız gereken sorular. 

 8.Diğer pazarlama kampanyalarınızı ihmal etmeyin. 

Influencer Marketing’i bütünleşik pazarlama faaliyetlerinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bütünleşik pazarlama iletişimi hedeflere ulaşma konusunda diğer pazarlama stratejilerine göre daha etkilidir.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart