Başarılı
Influencer
Marketing
Kampanyaları
İçin İpuçları

Influencer Marketing, büyük bütçeli markaların yanı sıra küçük şirketleri de düşük bütçeler ile başarıya ulaştıran son derece etkili bir pazarlama stratejisidir.  

Fenomen pazarlamada başarıya ulaşmak için bazı noktalara dikkat etmeli ve bazı ipuçlarını takip etmelisiniz. 

Influencer’ın yaratıcılığına güvenin ve içeriğini özgün bırakın. Influencer kitlesini tanır ve kitlesinin tam olarak ne tükettiğini, ne istediğin, neye tepki verdiğini bilir. Bu yüzden Influencer’ın içeriğine karışmak yerine, onu özgür bırakın. Kampanya içeriğini oluştururken ona kendi içeriğini yaratması konusunda serbestlik tanıyın. Eğer tüm içeriğe karışırsanız, kampanyanız hiç de istediğiniz gibi bir erişime ulaşmayacaktır. 

Influencer’ınızın markanız ile uyumlu olmasına dikkat edin. Bu Influencer benim markamın yüzü olabilir mi sorusu ile Influencer’ınızı seçin. Influencer’ınızı araştırın. Unutmayın, Influencer sizin markanızı temsil edecektir, kullanıcıların sevmediği bir Influencer markanıza zarar verecektir. 

Takipçi sayısı ile büyülenmeyin. Takipçi sayısı bir şey ifade etmez. Instagram’da 30 bin takipçili Influencer ile 6.5 milyon Influencer’ın yaptığı aynı tanıtımda, 30 bin takipçili Micro-Influencer’ın, Top-Influencer’dan %300 daha fazla performans gösterdiği belirlenmiştir. Çünkü Micro-Influencer’ın kitlesinin ilgi alanları bellidir, Influencer kitlesini yönlendirebiliyordur. Ancak Top-Influencer’ların kitleleri farklı ilgi alanlarına sahiptirler ve takipçi kitlesinin çok çok azı sizin markanızın ürünü ile ilgileniyor olabilir. Bu yüzden yüksek takipçi yüksek başarı değildir. Micro-Influencer’lar her zaman önemlidir. 

Mikro-Influencer ile düşük bütçe ile yüksek geri dönüş alabilirsiniz. Bir Influencer Marketing kampanyasını başarıya götüren temel etken Micro-Influencer’lardır. Micro Influencer’lar Top-Influencer’lara göre çok daha fazla ROI getirmektedirler. 

Kampanyanızı sürekli takip edin, ölçümleyin ve analiz edin. Çabalarınızın sonucunun çalışıp çalışmadığını bilmeli, takip etmelisiniz. Tak ve çalıştır gibi bir başarı formülü yok. Bir postun aldığı beğeni veya yorumların sayısı tam olarak başarının göstergesi değildir. 

 Google Analytics’e girin ve büyük bir artış var mı yok mu kontrol edin, yönlendirme trafiğinize bakın. Hedefinizi ve Influencer’ınızı doğru belirlemişseniz bir artış olacaktır. Satışlarınız arttı mı yada markanızın sosyal medya hesaplarında takipçiler ile olan etkileşim arttı mı? Bunlar cevabını aramanız gerek sorular. 

Influencer’ları nasıl seçeceğinizi yada bir kampanyayı nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız, zamanınız yoksa bu işte uzman ajanslar ile çalışmak en doğrusu olacaktır. 

 CC Media olarak, markanız için en doğru Influencer’lar ile çalışarak başarılı Influencer Marketing kampanyalarına imza atıyoruz.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart