Etkili Influencer Marketing Kampanyaları Yaratmak

11 / 12 / 2019

Influencer Marketing, hedef kitleye ulaşmanın ve marka bilinirliği sağlamanın en etkili yollarından biri olduğunu kanıtladı. İnsanlar her gün fazla sayıda reklam akışına maruz kalıyorlar ve reklam engelleme yazılımlarının yükselmesiyle tüketiciler geleneksel pazarlama tekniklerini düzeltiyorlar ve yeni yollar aramaya başlıyorlar. 

Pazarlamacılar, sosyal medyada 1’den fazla 4 dakikalık internet harcamaları ve her gün 2 milyondan fazla blog yazısı yazdıklarından,% 87’lik bir oranla bu yıl en az bir Influencer Marketing kampanyası başlatmayı planlayan faktörlerin gücünü çabucak keşfediyorlar. Influencer Marketing’in oldukça yeni olduğunu göz önünde bulundurarak, mümkün olan en etkili kampanyayı sağlamak için şirketiniz için etkili bir pazarlama stratejisi düşünürken aşağıdaki ipuçlarını akılda tutmak önemlidir. Pazarlama uzmanları, doğal olarak istatistiklere ilgi duyarlar ve çoğunlukla daha büyük takipçileri olan influencerlara odaklanırlar; ancak, katılımcılar dikkate alındığında, daha küçük olanları daha iyi performans gösterebilir. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, pazarlama uzmanlarının % 72’si alakalılığın erişimden daha önemli olduğunu ve bunun anahtar olduğu fikrini ortaya koyduğunu göstermektedir. Etki oranlarının ve etki mesajlarının türü, etkilenenlerin takipçilerinin pazarlama yaptıklarınıza yanıt vereceğini belirleyecektir. Etkilenen kişinin markanızın hedef pazarına ulaşmasını sağlamak kadar büyük bir takip yapmak da önemli değildir. 

Influencerların geliştirdikleri içeriğin markanızın içerik yönergelerine saygı duyacak ve bunlarla çalışacaklarını rahat etmeniz gerekir. Bir bilgi dolaşımını damar içinde teşvik etmek, izleyenlerle çınlanmayacak ve yetkisiz kişilerce kesecek. Influencerlar, takipçilerini herkesten daha iyi anlar ve neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını bilir. Bir posterde bir promosyon ne kadar organik olursa, takipçiler onlara daha iyi cevap verecektir. 

Mikro-influencerlar, önemli ölçüde daha meşgul takipçilere sahip olma eğilimi gösterir; bu da, aynı fiyata yalnızca bir büyük influencera kıyasla çok daha küçük influencerların daha iyi ve etkili olduğunun göstergesidir. 

Influencer Marketing, önemli marka bilinci oluşturabilir ancak bu potansiyel tüketicilerin sizi aramaya karar verdiklerinde sunacak daha çok şeyiniz olması önemlidir. Influencer Marketing’e odaklanırken, markalar sıklıkla diğer kampanyalarını ihmal eder, bu da yanlış bir stratejidir.TOP