Etkili
Pazarlama
Stratejileri
Kurmak

Pazarlamanın ne olduğunu herkes hemen hemen bilir. Çoğu işletme, farklı derecelerde başarılarla, ürünlerini yada hizmetlerini pazarlamaktalar. 

Ancak şirketlerin çoğunluğu yanlış anlıyor.  Bazı üreteciler ise şaşırtıcı pazarlama kampanyaları üretmek için daha az para harcıyorlar ama bu durumda da ROI’den kırpmış oluyorlar.

Bir girişimci yada küçük bir işletme sahibi iseniz, pazarlama bir mayın tarlası gibidir. Ne sattığınızı biliyor, kitlenizi iyi tanıyor olabilirsiniz. Ancak yine de en iyi kararları vermek zorundasınız. 

Bir çok pazarlama türü mevcut. Bunlar içerisinden en doğru pazarlama stratejisini seçmek çok önemlidir. Seçtiğiniz strateji ne olursa olsun, popüler olduğundan emin olun. 

Hedef kitleniz orada yoksa, sosyal medyaya yönelmenin hiç bir anlamı yoktur. Amacınızı belirleyin, bulduğunuz kaynakları değerlendirin ve pazarına genel olarak bir bakın. Sonra da A’dan B’ye geçiş yapmanın en iyi yolunu planlayın.

Daha verimli olun. En iyi içerik pazarlamacıları Copyblogger’daki bu yazıya göre tembel kişilerdir. Tembel olmak her zaman kötüdür. Sebebi ise, tembel insanlar zaman kazanacak ve pazarlamayı daha etkili hale getirecek sistemler ve süreçler arayacaktır. 

Yani hangi pazarlama stratejisini kullanıyor olun, zamanı iyi kullanmak önemlidir. Pazarlama planları tekrarlanabilir olmalıdır. 

Erteleme yapmayın. Bir işletme sahibi olduğunuzda, mükemmel koşulların bir pazarlama stratejisi yürütmesini bekleyemezsiniz. Herhangi bir nedenle yapmaktan kaçıyorsanız, pazarlamanızın mükemmel olmak zorunda olmadığını söyleyin. Müşterilerinizin kusursuz pazarlama yapmanızı beklediği düşünülemez. 

İnsan psikolojisini anlayın. Ne olursa olsun, hala insanlarla iletişim kurmaktan bahsediyoruz. İnsanların farklı kelimeler ve imgelerden nasıl etkilendiğini görüp, başarı şansını büyük oranda arttırabilirsiniz.

İyi bir pazarlamacı, hem ürünü hem de pazarı anlayandır. Kitlenin üründen ne istediğini ve tüketicileri nasıl etkileyeceğini bilecektir.

Son olarak olumlu olmak önemlidir. Ürünlerinizin güçlü yönlerini bilin.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart