Güvenilir Bir
Influencer
Olarak
Kalmak İçin
5 İpucu

Influencer’lar takipçileri ile etkileşimde olan, onları anlayan, onların istekleri doğrultusunda içerik üretip, kitlelerini kontrol eden sosyal medya fenomenleridir.

Influencer’lar kitlelerinin isteklerini yerine getirirken, kitleleri de Influencer’ların sözlerini önemsemekte ve bir tanıtım yaptıklarında ürünü kullanma, satın alma konusunda Influencerlar’a güvenmekte.

Peki güvenilir, kitlesini yönlendirebilen bir Influencer olarak kalmak için neler yapılmalı?

1- Dürüst Olun

Bir çok içerik üreticisi sürekli olarak sosyal medyada hayat, nakit, uyku gibi bir çok sıkıntısı olduğunu, özelini anlatır. Konu Influencer olmak ve markalarla çalışmaya gelince ise dürüst olmak en iyi politikadır.

Bir örnek olarak seyahate çıkmanızı düşünebiliriz. Bir ortal yada bir seyahat şirketi, çıktığınız seyahatin ücretini, otel masraflarını karşıladıysa bunu takipçilerinize belirtmelisiniz. Birden 5 yıldız bir otelde olduğunuzu söylemek yerine, bunun marka tarafından sponsorlandığını açıklamanız kitlenizin size olan güveninin kırılmanı önleyecektir.

Marka size o içeriğin ücretini ödüyorsa, bunu açığa çıkarmanız daha iyi olacaktır. Ücretin miktarı gibi şeyleri söylemek zorunda değilsiniz, sadece sponsorlu içerik olduğunu belirtmeniz yeterlidir. 

2- Gerçekten Dürüstlük

Evet sponsorlu bir şekilde bir yerdesiniz, fakat orayı gerçekten deneyin ve gerçekten içinizden geldiği gibi yorumlayın. İçeriğin içine gerçeği aşılayın, böylece sponsorlu içerik havasından içeriğinizi çıkarmış olacaksınız. Şimdiye kadar denediğiniz en iyi ürün, gittiğiniz en iyi yer şeklinde ürettiğiniz içerikler, insanlarda sadece markayı övdüğünüz ve doğru konuşmadığınız algısı yaratacaktır.

3- Markalara Karşı Doğru Olun

Influencer’lar güvenilir kişiler olmalıdırlar. Bir markadan iş aldığınız zaman o markaya karşı sorumluluklarınızı da yerine getirmelisiniz. Bir çalışmayı istenen şekilde tamamlamalısınız.Ayrıca örnekleyecek olursak, bir gün tamamen vegan takılıyor ve bunun süper olduğunu gösteriyor, öbür gün et yemenin keyfinden bahsediyorsanız; sizin sadece para için her şeyi yapan birisi olduğunuz düşünülecektir.

Markalar ile yaptığınız anlaşmaları unutmamalısınız. Hatta örnek olarak sözleşmenizde 5 fotoğraf diyorsanız, o zaman 6-7 fotoğraf yükleyin. Böylece hem sözleşmenizi riske atmamış olur, hem de güvenilir bir Influencer olarak akıllarda kalırsınız.

4- Sahte Olmayın

Verilerinizi, istatistiklerini, ne kadar geri dönüş getireceğiniz gibi konularda markalara sahte işler vermeyin. Bazı hilelerle iş almaya çalışmayın. Örneğin sahte hesaplar ile 50 retweet atıp, bu işin iyi bir şekilde yapıldığını göstermeye çalışmayın. Bir kaç işi daha bu şekilde yapabilirsiniz evet ama sonrasında adınız yayılacak ve güvenilmeyen bir Influencer olacaksınız.

Sonunda hiç iş alamayacak ve kaybeden taraf siz olacaksınız.

5- Hayır Demeyi Öğrenin

Size gelen her işi kabul etmek zorunda değilsiniz. Bazı işler, yapmanıza yada ücretine değmez. Gelen iş sizin ve takipçileriniz için iyi değilse kabul etmemelisiniz. Her gelen işi kabul ederseniz bir süre sonra takipçilerinizin size olan güveni kırılacaktır. Bir süre sonra takipçileriniz size güvenmeyecek ve sonrasında takibi de bırakacaklardır.

Gelen içerik size uymuyorsa sadece hayır diyin ve geri çevirin.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart