INFLUENCER MARKETİNG İLE MARKANIZI 3 ADIMDA GLOBALE TAŞIYIN!

07 / 02 / 2020

Influencer marketing çalışmasıyla, geleneksel reklam mecralarına oranla çok daha az harcayarak markanızı global bir marka haline getirebilirsiniz. Influencer; anlam itibariyle etkileyici, diğerlerine oranla daha fazla nüfuz edebilen kişi demektir. Influencer, bir sosyal medya etkenidir, bu etkiyi sosyal medya aracılığıyla sağlayan kişidir. Etki şekli değişebilir ve her influencer’ın etkisi aynı değildir. Influencer marketing ile global marka olma hedefinin başarılı olması için; doğru influencer’ın, doğru mesajı, doğru hedef kitleye sistematik olarak iletmesi ve iletişim çalışmasının ise doğru organize edilmesi gerekir. Global marka olma sürecinde ınfluencer marketing alanında uzmanlaşmış bir ajans ile çalışmak başarılı sonuç almak için ihtiyaçtır. 

 Influencer marketing çalışması sayesinde küçük bir markayken global bir marka haline dönüşen NYX kozmetik firması, influencer marketing’in önemini gösteren en iyi örneklerinden biridir. NYX kozmetik, bir YouTuber’ın NYX marka göz kalemini kullanması ile satış oranlarında ciddi bir artış olduğunu gözlemler ve tüm reklam yatırımlarını influencer marketing’e yönlendirir. Bu başarılı çalışma, Loreal gibi köklü bir firmanın 500 milyon dolarlık bir anlaşma ile NYX’i satın almasıyla sonuçlandı. 

 Infulencer kullanımlı Instagram kampanyalarıyla marka farkındalığını artıran Coca Cola, ınfluencer kullanımlı bir YouTube videosuyla marka algısını oluşturmak isteyen Emirates de istedikleri pozitif sonuca ulaşan markalar arasında. Siz de markanızı global bir markaya dönüştürmek istiyorsanız 3 temel ve basit adımla başlayabilirsiniz. 

 Hedef kitlenizi belirleyin

 Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi kapsamlı bir şekilde tanımlayın. Doğru hedef kitle; bütçeyi efektif kullanmak ve istenilen sonucu almak için oldukça önemlidir. Briefinizi hazırlayın Markanızı bir çocuğa anlatır gibi anlatan bir brief hazırlayın. Kısa süreli ve uzun süreli hedeflerinizi, bu zamana kadarki iletişim çalışmalarınızı, beklentilerinizi ayrıntılı bir şekilde bildirin. 

Influencer marketing ajansıyla iş birliği yapın 

Influencer marketing ajansı hedef kitlenize yönelik en doğru strateji ve en doğru kurgu ile tüm süreci yönetir. İş birliği yaptığınız ajansa ve birlikte çalıştığınız influencer’lara güvenin. Unutmayın, her influencer kendi hedef kitlesinin beklentilerini daha iyi bilir. Influencer marketing ajansınız ise dijital dünyanın dinamiklerine göre size en doğru stratejiyi ve kampanyayı sunacaktır.


Tagged under:

TOP