Influencer Marketing’in Yararları

07 / 02 / 2020

Güven, pazarlamanın asıl para birimidir. Tüketiciler olmadan, marka sadakati geliştirilemez. Güvenilmeyen işletmeler yüksek kaliteli ürünler üretmelerine rağmen gelişemezler. Büyümek için tüketicilere güven imkânı tanımak ve uzun vadeli bir ilişki kurmak gerekir. Markalar tüketicilerin güvenini kazanmak için yeni bir yol sunuyor: diğer tüketiciler. Bireylerin, yalnızca pazarlama ajanslarının değil diğer insanların ürün veya şirket ile ilgili iyi bir deneyim yaşadıklarını söylemesi durumunda, ürün adına potansiyel oluşturulmaktadır. Influencer Marketing, tüketicileri markanızın adına bilgi paylaşmaya teşvik eder. Artan güvenin bir sonucu olarak, Influencer Marketing, işletmenizin büyümesine yardımcı olabilir: 

 Sosyal Medya Durumunu Geliştirir 

 Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüzde 81 tüketiciler sosyal medyada düzenli olarak çalışmaktadır. Modern pazarlama için sosyal medyada var olmak çok önemlidir. Birçok marka sosyal medyada sayfalar oluşturuyor ve pazarlama çalışmalarını yürütyor. Bazıları, sosyal medya sitelerinde de sponsorlu reklamlar için ödeme yapmaktadır. Influencer Marketing, ücretli veya teşvik edilmiş sosyal medya kullanıcılarını markaların neler sunduğu ve işin sosyal medya profilleriyle olan bağlantıları hakkında kendi sosyal ağlarında paylaşımlar yapar. Bu, etkilenenlerin zaten büyük sosyal ağlarının işletmeniz hakkında öğrenmesini ve kolayca bağlanmasını kolaylaştırır. 

 Müşteri Bağlılığı Oluşturur 

 Influencer Marketing içerisinde de bazı stratejiler bulunmaktadır. Bazı şirketler, çeşitli pazarlarda influencerlara ödeme yapar. Diğer teklifler, sosyal medyada sağlanan pazarlama bilgilerini paylaştıklarında indirimler veya yarışmalara katılma gibi teşvikler sunmaktadır. Bazı durumlarda, nüfuz sahibi kişiler pazarlamaları nedeniyle yapılan alımlar için komisyon kazanırlar. Influencer unsurları teşvik etmenin rolü nedeniyle birçok şirket müşteri sadakati açısından iki kat artış yakalamaktadır. Ödül kazanan, komisyon kazandıran veya pazarlama yardımlarından ötürü olumlu yönde etkilenmiş olan mutlu influencerlar, pazarlama yaptıkları markalara sadık kalabilir. Aynı şekilde, Influencer Marketing yoluyla bir iş markasına dönüştürülen yeni tüketiciler, influencera ve dolayısıyla markaya güvenir ve markadan memnun kaldıklarında da sadık kalma olasılığını artırır.

 Erişiminizi Artırır 

 Toplumsal olarak aktif olan ve birçok bağlantıya sahip olan bir kişi bir etki yaratıcısı olma eğilimindedir. Influencer Marketing, çevrimiçi olarak yürütülür, bu nedenle nüfuz unsurlarının büyük sosyal medya ağlarına sahip olmaları beklenir. Bir influencer, örneğin bin Facebook arkadaşına ve birkaç bin Twitter takipçisine sahip olabilir. Influencerın pazar alanı, sosyal ağlarının içerdiği demografik özelliklere bağlı olacaktır. Etkilenen kişiler kendi çevrimiçi sosyal ağlarını kişisel ilişkiler yoluyla ya da ortak çıkarları paylaşarak geliştirdiklerinden, bir işletmenin yaptığı gibi diğer kullanıcılara ulaşmak için daha kolay bir zamana sahip olma eğilimindedirler. Sonuç olarak, influencerlar, daha fazla erişime sahip olacak ve markalar, etki sunucusu hizmetleri yoluyla pazara girecek.TOP