Influencer Marketing İstatistikleri

31 / 10 / 2016

Reklam engelleme programları dünya çapında 198 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış durumda. Bunun neticesinde Influencer Marketing son zamanlarda dünyada artış göstermiş durumda. 

“Influencer Marketing” araması 2013’e göre 90 kat artmış durumda. 

2013’ün başlarında Google Keyword’e göre influencer marketing için yapılan arama aylık yaklaşık 50 iken, şu an 4400’ü geçmiş durumda. Ayrıca Google Popüler Aramalarda, Influencer Marketing oldukça yükselmiş durumda. 

Dev şirketler, başarılı reklam kampanyalarında üst düzey sosyal influencer’lar ile çalışıp oldukça iyi sonuçlar elde etmiş durumdalar.

Pazarlamacıların %84’ü influencer marketing taktiklerini kullanmaktalar. Ayrıca önümüzdeki 12 ayda da dünya çapında markaların %85’inin en az bir influencer marketing kampanyası başlatması bekleniyor. 

Pazarlamacıların %80’i yürüttükleri influencer marketing çalışmaları sonucunda en iyi sonuçların sosyal medya influencer’larından alındığını tespit etmiş durumda. %43 ile sosyal medya influencer’ları başı çekerken, şarkıcılar %38 ile, modeller %28, sporcular %22 ile takip etmekte. 

Pazarlamacıların %60’ı influencer marketing bütçelerini arttırma ve devam eden TV reklamı çalışmalarını influencer marketing’e kaydırma çalışması içerisindeler. Influencer marketing ile sosyal medya üzerinden milyonlara ulaşmak ve kullanıcıların gözünde iyi bir imaj çizmek mümkün. 

18-24 yaş arası kullanıcıların %62’si YouTuber’lardan etkilenerek satın alım gerçekleştiriyor.  Influencer’ların kitleleri ile iletişimi, kitlelerini tanımaları; kullanıcıların onlara güvenmelerini sağlıyor. 

Ortalama bir kullanıcı sosyal medyada günlük 1 saat 40 dakikasını harcıyor. Ayrıca en büyük sosyal medya ağı Facebook olarak kabul edilirken, YouTube gençler arasında en havalı sosyal ağ durumunda. 

Fenomen Pazarlama artan reklam engelleyici kullanımı, kişilerin bir çok boğucu reklamdan bıkması üzerine, en güvenilir ve başarılı pazarlama stratejisi olarak ilerliyor.TOP