Influencer Marketing Kampanyaları için İpuçları

07 / 02 / 2020

Forrester raporunda B2C ve B2B satın alımlarının% 80’inin satın alma döngüsü içerisinde tavsiye içerdiği görülmektedir. Sosyal medya pazarlamacılığının artı ve eksileri olsa da, influencerları kullanmak ticari etki değerini arttırır ve düzgün bir şekilde uygulandığında genelde herhangi bir eksisi olmaksızın hızlı sonuç alınır. 

 1. Küçük grupları hedeflemelisiniz. Ürününüzün çözdüğü sorunu çözmek için bu kişilerin zihnine gelen kişi olması gerekir. Peki bunu nasıl yaparsınız? Hedef kitlenizi, yaptıklarından daha iyi tanımanız gerekir. Bu nedenle, küçük grupları hedef almaya ve mesajınızı bu gruba hedefleyerek mesajınızı daha net ve daha keskin hale getirmeniz gerekiyor. “Kim” demografik bilgisinden daha iyi biliyorsun? Empati haritasını egzersiz yapın.Bu, hedef kitlenizin üyelerini şirketinize getirebileceğiniz basit bir alıştırmadır veya kendinizi hedef kitlenizin bir üyesi olarak hayal edebiliyorsunuz. Sonra bu sorulara cevap vermeye başlayın: Müşteriniz onun ortamında ne görüyor? Arkadaşlarından ve ailesinden ve birlikte çalıştığı diğer insanlardan ne duyar? Ne düşünüyor ve hissediyor? Onun için neyi önemli? En önemli duyguları neler? Ne söyledi ve yapıyor? Tutumları nedir? En büyük hayal kırıklıkları ve engelleri neler? Ürününüzden kazanmak için ne yapıyor? Onunla ne yapacak? 

 2. Kampanyadan elde etmek istediğiniz hedefleri bilmeniz ve geriye dönmeniz gerekir. Bu, hedeflerinize ulaşmak için ayırmanız gereken bütçeyi belirlemenize yardımcı olur. Kampanyanızın verimliliğini edinmek için önemli performans göstergelerini (KPI’lar) göz önünde bulundurun. Bir influencer ile çalışmadan ve kampanyanızı düşünmeden önce, onun sizin ve markanız için mükemmel uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Influencerları markanızı temsil edecek ve eğer sosyal medya yönetişim programına uymayan değerleri varsa, uzun vadede iyilikten daha fazla zarar vereceklerdir. 

 3. Tüm içeriği kendi başınıza yapmayın; influencerların çok özel, dikkat çekici bir kişiliği vardır. İnsanları onlara çeken şey de budur. Bu yüzden içeriği kendiniz hazırlamanıza gerek yoktur. Influencerlar yaratıcı çalışmanın çoğunu yapsın. Hâlihazırda izleyicilerini biliyor ve onlara neyin dokunacağını biliyorlar. Ancak her zaman yardım teklifinde bulunabilirsiniz. Onlara bir el verin ve belki de kendileri için deneyip sonuçlarını görebilecekleri diğer influencer çalışmalarını paylaşın. En önemlisi, etkileyici bir içerik oluşturmaya geldiğinizde influencerınızın ana hareket olması gerektiğidir; çünkü kitleyi sizden daha iyi bilir.TOP