Influencer
Marketing
Kampanyası
Başlatmak

Çoğu reklamcılık girişimlerinde olduğu gibi, bir Influencer Marketing kampanyası başlatmanın ilk adımı bütçeyi ve hedef kitleyi belirlemektir. Kampanya hedeflerini veya performans göstergelerini belirlemek, kampanyanın türünü ve hangi Influencer’lar ile iş ortaklığı yapacağınızı belirlemekte faydalı olacaktır.

Influencer Marketing kampanyanız için seçeceğiniz platform muhtemel olarak hedef kitleniz tarafından belirlenecektir. Hedef kitleniz hangi platformda daha çok vakit harcıyorsa o platforma yönleneceksiniz. Hedeflediğiniz kitlenin Facebook’ta yada Snapchat’te vakit harcayıp harcamadığını, sponsorlu bir YouTube videosuna yada Instagram gönderisine tepki verip vermediğini araştırıp en uygun platformda Influencer Marketing kampanyanızı başlatmanız, kampanyayı başarıya götürecektir. 

Influencer Marketing kampanyanızın etkili olabilmesi için, yayınlanma takvimini iyi ayarlamanız gerekmekte. Influencer’ınızı seçtikten sonra, takipçileri ile en çok ne zaman etkileşime geçtiğini belirlemeli ve o zaman da içeriğinizi yayına geçirmelisiniz. 

Pazarlamacıların %75’i, Influencer Marketing kampanyasında kullanılacak doğru sosyal medya influencer’ını belirlemenin, bir Influencer Marketing kampanyası oluşturmanın en zor yanı olduğunu belirtiyor. Influencer ile temasa geçilmeden önce; kitlesi, kitlesi ile bağı, kitlesinin Influencer’a olan güveni gibi etkenler araştırmalıdır. Influencer’ın takipçi sayısı değil, takipçilerinin hedef kitle olan uyumu önemlidir. Ayrıca Influencer’ın toplumdaki duruşu, marka ile uyum sağlamalıdır.

Bir influencer seçtikten sonra kampanya ile neler hedeflendiği, ne gibi beklentilerin olduğu açık açık söylenmeli, hatta bir brief oluşturularak influencer’a gönderilmelidir. Ancak influencer’ın tüm içeriğine asla karışılmamalıdır. Influencer’lar kitlelerinin ne tepki vereceğini bilir ve ona göre içerik üretirler. Markalar bu içeriklere tamamen karışmamalı ve tüm isteklerini dikte etmemelidirler.

Tüm içerik oluşturulup yayınlandıktan sonra kampanyayı yakından takip etmelisiniz. İçerik yayınlandıktan sonra, sosyal platformlarda ilgi görmeye başlayacaktır. 

Influencer’a anlaşmada da var ise, ürettiği içeriği tüm sosyal medya hesaplarından paylaştırın. Böylece her platformdaki kitlesine ulaşabilir ve her platformda yayılım gösterebilirsiniz. Kampanyanın etki alanı büyüyeceğinden, geri dönüşler ve alacağınız etkileşim çok daha yüksek olacaktır.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart