Influencer
Marketing
Stratejinizi
Geliştirmek
için 3 İpucu

2017 yılında sosyal medyada ses getirmek oldukça popüler bir hal almıştır. Markalar hedef kitlelerine ulaşmak istediklerinde mesajın hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığı konusunda emin olamamaktadırlar. Peki tüketiciye nasıl ulaşacaklardır? Geçen yıl markaların %86’sı Influencer Marketing stratejisini kullanarak hedef kitlelerine ulaşmışlardır. Binlerce ya da milyonlarca takipçisi olan bir influencer ile çalışmak mesajınızın duyulma garantisini sağlamaktadır fakat her mesaj ses getirmeyecektir. Pazarlama uzmanlarının %78’i Influencer Marketing gerçek ROI sonuçlarını takip etme konusunda zorlandıklarını belirtmektedir.

Bazı markaların bütçeleri yüksek takipçili influencerlar için yetersiz kaldığından genellikle micro-influencerlar ile çalışmaya yönelmektedirler. Bu aşamada bilinmesi gereken 3 büyük unsur bulunmaktadır:

Influencer Marketing Çözümlemeleri 

Influencer paylaşımlarını takip etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Her influencerın elde ettiği beğeni, yorum ve paylaşım sayıları incelenmelidir. Ayrıca çeşitli parametrelerden de yararlanılabilir. 

İçerik Yönetimi 

Influencer Marketing stratejileri gittikçe daha spesifik konular üzerinden ilerlemektedir, markalar influencerların ürettikleri içeriklerin çeşitleri konusunda düşünmeye başlamıştır. Paylaşılan içeriklerin marka hedefleri ile uyum içerisinde olması gerekmektedir. 

Paylaşım Kanalları 

Birden çok micro-influencer ile çalışıldığı takdirde her bir influencer ile ilişkiyi yürütmek zor olabilmektedir. Oluşturulan ilişkiler gelecekte de marka ile yapılacak çeşitli iş birlikleri için öncü olabilmektedir.

Günümüzde pazarlama yönetimi içerisinde yer alan içerik pazarlaması Influencer Marketing’in bir parçası olarak yer almaktadır. Instagram ve Snapchat gibi yeni parlayan sosyal medya kanalları geliştikçe kullanım yüzdeleri de artmaktadır. Instagram hikaye bölümü sonrasında Snapchat’in kullanım yüzdesi %82 düşmüştür. Bu nedenle markalar, sosyal içeriği öne çıkarmak için daha ilgi çekici ve interaktif hale getirmenin yollarını bulmalıdır, bu da Influencer Marketing ile başlamalıdır.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart