Influencer
Marketing
Terimini
Yanlış mı
Kullanıyoruz?

Son bir kaç yılda, Influencer Marketing her şey ve hiç bir şey demek. Bu terim o kadar yanlış kullanılmış durumda ki, bir markanın entegre strateji geliştirme yeteneğinden uzaklaşıyor ve sonunda markanın iş sonuçlarını sınırlamaya kadar gidebiliyor. 

Ne zaman bir Influencer Marketing kampanyası istediğinde, pazarlamacıların çoğu stratejik konuşmaları atladılar ve taktik yapmak için büyük takipçili geleneksel olmayan ünlüleri yada çok sayıda Micro-Influencer’ı seçtiler. 

Influencer Marketing, çevrimiçi izleyici satın alma demek değildir. Yanlış anlaşılma olmasın, çevrimiçi izleyyici satın almak hala geçerli bir taktiktir ve genellikle kullanılan bir yöntemdir. Fakat Influencer Marketing sadece bu değildir, bu Influencer Marketing’in bir parçasıdır. 

Unutulmaması gerek, günümüzde herkes Influencer olabilir. Milyonlarca YouTube abonesi olan bir içerik üreticisi, sayısız tarif sunan bir şef veya moda anlayışına güvendiğiniz komşunuz, herkes Influencer olabilir. 

Uygun Influencer’lar bir el sıkışma ile, bir sosyal gönderi ile yada reklam ile kişilerle marka arası güven bağı kurabilirler. 

Doğrudan Influencer Marketing’i düşünmeden önce, markaların bir adım geri gitmesi ve neyi başarmaya çalıştıklarını düşünmesi, bunun gerçekleşmesi için gereken tüm yollara bakması gerekir. Değişim zor. Doğru kişiyi, doğru zamanda, doğru iş için işe almalısınız. 

Markanın ihtiyacı belirlenmelidir. İş sonuçlarını ne yönlendirecek? Müşteriler neden kaybediliyor? Müşteriler nereden kaybediliyor? Markanız yeni bir tüketici hedefi mi gerekiyor? Ve müşteriler kimler (yaş, cinsiyet, psikografik vb.)? 

Markanın ihtiyaçlarını en yoğun şekilde karşılamaya yardım edecek kişiyi bulmak gerekiyor. Net bir hedef listesine ulaşmanızı sağlayacak bir kişi bulmalısınız. 

Markanın belirlenen ihtiyaçlarına karşı, yetenekleri göz önünde bulundurularak iş ortaklığı yapılabilecek tüm insan türlerini değerlendirin. İnsanlar ünlülerden mahalle liderlerine kadar değişebilir. Bu aşamada belirli isimlerden uzak durmak gerekli. Marka ihtiyacını tam olarak karşılayabilecek Influencer’ları düşünün. Bunlar YouTuber, sosyal medya yıldızı, atlet, model, şef, yönetici, anne baba vb. olabilir.. 

Tüm kriterlerinize uyan Influencer’lar ile görüşmeye başlayabilirsiniz. Influencer’ın itibarını, sosyal medyada bıraktığı izi, maliyetini, medya profilini ve tüm taktiklere ulaşma becerisini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. 

Burada gerçek hayattan bahsediyoruz. Bu pazarlama ekibindeki herkesin öznel bir görüş sahibi olacağı anlamına geliyor. Kişisel görüşleri ortadan kaldırmak için önceki adımlardan, verilerden ve dış uzmanlardan yararlanın. 

Bu, marka pazarlamacılarının, marka gereksinimlerini karşılayan ve 2017’de gerçek sonuçları elde etmeye yardımcı olacak, doğru adımları tanımlayan bir strateji yaratma ve Influencer Marketing terimini doğru kullanmak için basit bir plan.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart