Influencer
Marketing
ve Başarısız
Kampanyalar

Influencer Marketing çalışmaları her zaman başarılı olmayabilir. Bu kampanyaları nın başarıya ulaşmalarını yada başarısız olmalarını etkileyen sebepler bulunmaktadır.

Yanlış Influencer seçimi, kampanyayı direkt olarak başarısızlığa uğratacaktır. Bulunduğu sektörün ve takipçilerinin ürün yada marka ile alakası olmayan Influencer’ları seçmek hatalıdır. 

Influencer seçerken marka ile ilgili doğru kriterlere odaklanmalıdır. Seçilen Influencer, markanın kendi endüstrisinde ve oldukça güçlü bir Influencer olsa da; kitlesi markanın özel işleri için uygun olmayabilir. Ayrıca yanlış kriterde bir Influencer seçildiğinde belki geniş kitlelere ulaşılabilir ancak etkileşim oldukça az olacaktır.

Bu sorunu aşabilmek için kapsamlı araştırmalar yapılmalıdır. Hangi sosyal medya platformlarını kullandıkları, neleri beğendikleri, nelerin değerli olduğu araştırmalıdır. Potansiyeli olan Influencer’lar araştırmalı, hedef kitle ile en iyi şekilde etkileşime geçebilecek Influencer’lar seçilmelidir. Ayrıca Influencer’ın içeriklerinin ve kitlesinin, kampanya içerikleriyle uyumlu olması önemlidir. Kitle istediği içeriği tüketirse,marka ile olan etkileşimde artacaktır.

Influencer’lar içeriklerini kendi yaratıcılıkları ile üretemez ve ürettikleri içerikler kısıtlandığında kampanya başarısız olacaktır. Çünkü Influencer’lar kitlelerinin istedikleri bilir ve onlara göre içerik üretirler. Ayrıca marka veya ürün hakkında kendi deneyimlerini paylaşmadıkları zaman kitleleri bu içeriklere tepki verebilir.

Influencer’lar kendi içeriklerini ürettiklerinde ise kitlelerinin marka ile olan etkileşimi daha yüksek olacaktır. Özgün içerikler her zaman daha çok erişim ve etkileşim kazandırır. Influencer’ın içeriği ile ne kadar oynanırsa o kadar kişi bunun sahte olduğunu düşünecek ve hedef kitleye ulaşamayan bir kampanya olacak.

Top-Level Influencer ile büyük parasal tazminatlı kampanyalar yürütmek hem markaya finansal zarar verirken hem de etkileşim konusunda iyi olmaz. Büyük Influencer’lar yerine micro-influencer’lar tercih etmek hem finansal açıdan hem de kampanyanın başarıya ulaşması açısından çok daha getirili olacaktır.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart