Influencer
Marketing ve
Mobil Pazarlama

Tüketiciler influencerların söylediklerine güvenmektedir. Nielsen araştırmasına göre, tüketicilerin %66’ı online tüketici yorumlarına güvendiklerini belirtmektedir. Pazarlama uzmanları influencerların ve Influencer Marketing’in farkına vararak influencerlar etrafında çeşitli kampanyalar yapmaya başlamıştır. Altimeter Group araştırmasına göre, Amerikalı pazarlama uzmanlarının %61’i Influencer Marketing bütçelerini yıl içerisinde arttıracaklarını belirtmektedir. Günümüzde ise mobil pazarlama alanında Influencer Marketing stratejisine başlama zamanı olarak görülmektedir. YouTube ve Twitch yayıncıları yani influencerlar mobil pazarlamanın öncelikli içerik üreticileri ve bilgi kaynakları olarak görülmektedir. 

Influencer Marketing’in mobil pazarlama için doğru bir seçim olduğunu gösteren 4 neden bulunmaktadır. 

Geleneksel Kullanıcı Kanallarının Kalabalıklığı 

Mobil kullanıcılar için 2 adet geleneksel mobil kazanç kanalı bulunmaktadır : uygulama dükkanları ve mobil oyun reklamları.  Bir uygulama mağazasında yer alma değeri günümüzde düşüş göstermekte ve mobil maliyetleri de artmaktadır. Birçok geliştirici bültenlerini birkaç kârlı türü daraltarak yanıt verdi. Ama bu uzun vadeli bir geleceği olmayan bir stratejidir: oyuncular çeşitli ve özgünlüğü sever. 

Video Etkileşimi Yüksek ve Kitlesi Büyüyen Bir Mecradır 

YouTube mobil pazarlama için harika bir mecradır. İstatistikler %90 YouTuber’ın  mobil pazarlama için istekli olduğunu göstermektedir. Yayın akışları ise hızlı büyüme oranları göstermektedir.Yayıncılar düzenli olarak video içerik sitelerini ziyaret etmektedir. 2016 sonlarından itibaren yayın siteleri mobilde lider konuma yükselmiştir.

 YouTube Satın Alma Kararlarında Önemli Rol Oynamaktadır 

YouTube’da yer alan influencer videoları aracılığı ile tüketiciler yeni ürünleri farketmektedir. Bu şekilde yeni ürünleri görerek satın alma kararı sürecine girmektedirler. Ayrıca YouTube bir araştırma kaynağı olarak da görev almaktadır. Ürünler ve hizmetler hakkında yapılan araştırmalarda YouTube videoları etkili rol oynamaktadır. 

Sponsorlu İçerikler Organik Kitleler Oluşturmaktadır 

Sponsorlu içerikler YouTube’da beklentileri karşılamaktadır. İçerik üreten influencerları takipçileri kendilerinden biri olarak görerek, yorumlarına/tavsiyelerine güvenmektedirler. Influencerların kendi sevdikleri ürünleri/hizmetleri paylaşmaları takipçileri tarafından güven temelli bir ilişki oluşturmaktadır. YouTube, kısa vadeli bir kampanyadan ziyade uzun vadeli kampanya etkisi yaratmaktadır. Bunun nedeni kalıcı bir etki oluşturması ve kalıcı bir içerik olmasından kaynaklanmaktadır.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart