Influencer
Marketing
Yaygınlaşıyor

2016’da Influencer Marketing tam anlamıyla popülerlik kazanarak, oldukça yaygın bir reklamcılık ve pazarlama aracı haline geldi.

Reklam engelleyicilerin artması, her geçen gün daha çok kullanıcının Ad Blocker kullanmayı tercih etmesi ile endişeler de çığ gibi büyüdü. Bu endişeler ile birlikte, marka, ürün veya hizmeti kullanıcı karşına çıkartmak için hikaye anlatımı yoluna gidildi. 

Yapılan araştırmalar, tüketiciden tüketiciye geçen sözlerin, markadan tüketiciye geçen sözlerden çok daha etkili olduğunu ortaya koydu. Influencer’ların içeriklerinin, markaların reklamlarından çok daha fazla tüketildiği bulundu. Böyle Influencer’lar (diğer adıyla fenomenler yada sosyal medya ünlüleri) markaların dikkatini daha çok çekmeye başladı. 

2017’de markalar Influencer’lar ile çalışırken daha esnek olacaklardır. Markaların Influencer Marketing kampanyaları için tam anlamıyla uyumlu Influencer’ları bulmaları, kampanyanın başarısı açısından oldukça önemlidir. Burada da 2017’de mikro-influencer’lar, yani çok geniş olmayan, tükettikleri içeriklerin, favorilerinin belli olduğu bir kitleye hitap eden orta derece fenomenle, oldukça tercih edilecektir. Top-Influencer’lar, yani geniş kitlelere hitap eden, büyük sosyal medya fenomenlerini markalar daha az tercih etmeye başlayacaktır. Çünkü sosyal medya ünlülerinin kitleleri tam olarak ölçümlenemez ve tüm kitlenin tükettiği içerik, ilgi alanları aynı değildir. 

Güçlü analitik ve ölçüm stratejilerinin artması, erişim ve trafiğin artmasında önem sağlamakta. Markalar, Influencer’ların sponsorlu içeriklerinde üst düzeyde kontrol ve erişim sağladıklarından 2017’de de buna devam edeceklerdir. Influencer’lar markalar için yüksek etkileşim sağlamaktadır. 

Yapılan araştırmalar, tüketicilerin iki veya daha fazla kanalı izlediğini ve kanallar arasında çıkarılan ortak içerikleri oldukça sevdiklerini ortaya çıkardı. Markalar birden çok kanal ile birlikte ortak reklam kampanyalarına 2017’de çok yönelecek ve tüketicilerin dikkatini daha çok çekmeye çalışacaklardır. 

Marka için doğru Influencer’ları seçerken bir kalıba bağlı kalmamak gereklidir. Sadece takipçi sayısına baarak bir Influencer seçilemez. Marka hedef kitlesini belirledikten sonra, Influencer’ların takipçilerini analiz etmeli, araştırmalı ve ona göre Influencer’ları seçmelidir. Ayrıca Influencer markanın yüzü olacağından, markayı temsil edip tanıtacağından, marka ile uyumlu, düzgün Influencer’lar tercih edilmelidir.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart