Influencer
Marketing’de
ROI Ölçümlemenizi
Nasıl Yapabilirsiniz?

2016 yılında popüler olan ve popülaritesini de her geçen gün arttıran Influencer Marketing kampanyalarında ölçümleme en önemli konulardan biridir. 

2016’da Linqia tarafından yapılan araştırmaya göre, pazarlama çalışanlarının %86’sı influencerlar ile çalışmaktadır. %94’ü ise stratejilerinin etkili bir parçası olarak görmektedir. 

Aynı araştırmaya göre, markaların %78’i Influencer Marketing ROI’sının 2017’de en önemli değişimlerden biri olacağını belirtmektedir. Yıl içerisinde markaların her bir influencer kampanyası için 50.000 – 100.000$ arasında bir bütçe ayıracağı belirtilmektedir. 

Influencer Marketing kampanyası öncesinde hangi sosyal medya kanalından ya da kanallarından kampanya yürütüleceğine karar verilmelidir. Influencerların güçlü organik takipçileri bulunmaktadır. Markalar influencerların takipçilerine uygun çekilde kampanyalar yürütebilir. Bazı influencerlar markanın hedefleri doğrultusunda paylaşımlar yapabilmektedir. Ayrıca çoğu marka çoklu medya kanalları üzerinden çoklu kampanyalar da düzenlemektedir. 

 Influencerlar Ne Kadar Etkileşim Almaktadır? 

Bir influencer araştırılırken geçmişte yapmış olduğu marka içerikli paylaşımların ne kadar beğeni, yorum ve paylaşım aldığı kontrol edilmelidir. Bu şekilde ortalama bir etkileşim oranı çıkartılabilir. Farklı influencerların aynı markalar için yapmış oldukları çalışmalar da kıyaslanarak markaya en uygun influencer bulunabilir. Bu şekilde hedeflenen etkileşim rahatlıkla yakalanabilir. 

Benzer Kampanyalar Ne Kadar Etkileşim Almaktadır? 

Rakiplerin daha önceden yapmış olduğu benzer Influencer Marketing kampanyaları incelenerek etkileşimlerine bakılabilir.  Bu şekilde benzer sonuçlar için benzer kampanyalar oluşturulabilir. Hemen hemen her niş ilgi alanı için çeşitli influencerlar bulunmaktadır. Influencerları seçmeden önce takipçi kitlesi hakkında bilgi edinmek işe yaramaktadır.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart