Influencer
Marketing’den
Daha Fazlasını
Beklemek

Google Trend’ler bize son 2 yıl içerisinde Influencer Marketing ‘e büyük bir kayma olduğunu gösteriyor. 

Google keyword araştırmasına göre, Influencer Marketing araması 2013’den bu yana 90 kat artmış durumda. Reklam engelleyicilerin popülerliğinin artması, bu durumu tetikleyen en büyük etkenlerden. 

Influencer Marketing, şu an oldukça popüler durumda. Dünya genelinde pazarlamacıların %85’inin, önümüzdeki 12 ay içerisinde bir Influencer Marketing kampanyası başlatması bekleniyor. 

Görünen o ki, markalar artık kitlelere, yeni müşterilere ulaşmanın farklı yollarını arıyorlar ve şu an için en geçerli strateji fenomen pazarlama. Sebebi ise Influencer Marketing’in doğru kitleyi harekete geçirebilmesi. Kitlelerinin güvenirliğini kazanmış Influencer’lar, onlara bir ürün tanıttıklarında kitleleri bunu dikkate alıyorlar ve markaya yüksek geri dönüş sağlıyorlar. 

Influencer Marketing’in bir diğer önemi ise, tüketicilerin artık geleneksel pazarlama stratejileri ile ilgilenmemesi. Ancak Influencer’ların sponsorlu içerikleri tüketiciler tarafından tüketiliyor ve marka ile tüketici arasındaki güveni arttırıyor. 

Influencer Marketing, marka ve ürün bilinirliğini doğru kitlelere ulaştırarak arttırıyor. Aynı zamanda ürünü araştıran kullanıcılar için harika bir rehber oluyorlar. 

 Influencer’ların ayırca marka için SEO’ya da katkısı bulunuyor. 

Influencer Marketing çok başarılı bir strateji olabilir ama sadece doğru yapıldığı zaman. Başarılı olmak için ise yapılması ve dikkat edilmesi gerekilen noktalar bulunuyor. 

Öncelikle hedef kitleyi belirlemek, bu kitlenin hangi içeriği tükettiğini, hangi içeriğe tepki verdiğini, en çok hangi sosyal medya platformlarını kullandıklarını, çevrimiçi olarak en çok nerede bulunduklarını araştırmak ve öğrenmek gerekiyor. 

Bir Influencer’ı seçmek için bazı araçları kullanabilir yada kendiniz manuel arama yapabilirsini. Ancak uzman ajanslar, sizin hedef kitleniz için en doğru Influencer’lar ile çalışacaktır. 

Beklentileri belirmek gereklidir. Kampanya ile ne yapılmak isteniyor, kampanya başlatılmadan belirlenmelidir. Satışların artması, trafiğin artması yada marka bilinirliğinin artması gibi bir çok farklı hedef olabilir Bu hedeflerden sadece birisi seçilmelidir. 

İçerik konusunda Influencer’ın içeriği yaratması her zaman daha iyi olacaktır. Kendi özgünlüğünde, kendi kitlesine uygun içerikler üretecektir. İçeriğe tamamen karışmak büyük bir hatadır ve kitle sizin sunduğunuz bu içeriğe tepki vermeyecektir. 

Influencer Marketing, geleneksel dijital pazarlamadan uzak ve çok daha başarılı bir pazarlama stratejisi.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart