Influencer
Marketing’e
Başlamak

Influencer Marketing, pazarlamada emin adımlarla ilerlemekte ve en çok tercih edilen pazarlama tekniklerinden biri olmuş durumda. 2017’de Influencer Marketing’e başlamadan önce bazı şeyleri bilmeniz gerekiyor. 

Markalar, 10.000 ile 250.000 takipçi arasındaki Micro ve Middle Influencer’lar ille çalışarak; ünlüler ve Top Influencerlar ile çalışmak, milyonların izlediği programlar gibi yerlere reklam vermek gibi stratejilerden çok daha fazla başarılı oluyorlar. 

 Sebebi ise, ünlülerin kitlelerinin ilgi odakları belli değil ve ölçümlenemez iken, Micro ve Middle Influencer’ların ilgi odakları belli olan kitlelere hitap etmesi. 

 Instagram, genel olarak Influencer’ların öncelikle tercih ettiği sosyal medya platformu olmaya başlamış durumda. 

YouTube, Influencer içeriğine yönelik bir geçiş platformu olarak uzun süredir lider konumda ancak Instagram bu konuda YouTube’a neredeyse yetişti. Amerika’da ortalama 259.000 erişime sahip 268 Influencer ile yapılan bir araştırmada, seçilen sosyal medya platformu açık ara Instagram olmuş durumda. Videolar sponsorlu içeriklerin sevilmesini sağlıyor. Influencer Marketing’de, doğru Influencer içeriğini belirlemek için herhangi bir sabit yöntem yok ancak markalar sponsorlu içeriklerin erişiminin artması, kişileri etkilemesi için videoya başvurmaktalar. 

Influencer Marketing kampanyasının başarılı olması için markalar Influencer’a güvenmelidir. İçerik konusunda markalar tüm dizginleri ellerine alıp, Influencer’a bu içeriğini üreteceksin şeklinde yaklaşmamalıdırlar. Influencer’ın içeriğine mümkün olduğunca az müdahale edilmeli ve içeriğin doğal kalması sağlanmalıdır. 

 Influencer Marketing’in başarılı olması için içeriğin doğal olması ve kitlelerin Influencer’a tamamen güvenmesi gerekmektedir.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart