Influencer
Marketing’in
Önemi

Banner’ların rahatsız edici boyutu ve reklamların kullanıcıları boğduğu günümüzde, reklam engelleyiciler zirvelere ulaşmış durumda. Reklam engelleyicilerin dünyasında Influencer Marketing ise pazarlamanın altın stratejisi. Sosyal medyanın sayesinde her geçen gün internet fenomenleri artıyor. Farklı ilgi alanlarında gelişerek, insan topluluklarını bir araya getiriyorlar. 

 Influencer Marketing’in faydaları neler? Fenomen pazarlama markalara neler katıyor? Etkileyici pazarlamanın önemi ne? 

Micro Influencer’lar takipçilerinin ne istediklerini biliyorlar, tam olarak kitlelerinin istediklerini onlara sunuyorlar.Kullanıcıların %81 Influencer’ların dediklerine güveniyorlar. Bir Influencer, bir ürün önerdiğinde çevrimiçi kullanıcıların %84’ü satın alım gerçekleştiriyor. Influencer Marketing iyi yapıldığında başarı garantilidir. 

Örneğin bir moda markası olan Lord&Taylor aynı elbiseyi 50 Instagram Influencer’ına göderdiğinde, bir kaç gün içinde ürün tükendi ve bu sadece kısa vadeli bir yatırım getirisi. Diğer reklamların aksine, Influencer Marketing’de bütçeniz tükendiğinde içeriklerin gösterimi durmaz. 

Bir YouTube videosu, bir blog yazısı veya Pinterest’e sabitlenmiş bir resim yıllar sonra da arama sonuçlarında görünecektir. Influencer Marketing, süresiz olarak reklam ve getiri sağlar. Markanızın bilinirliğini ve güvenirliğini arttırır. Başka hangi pazarlama yöntemi yıllarca bütçe harcamadan reklam sağlayabilir? 

Influencer Marketing, Influencer’ların markanız hakkında konuşmasıdır. Ağızdan kulağa pazarlama, satın alma kararlarının %20 ila %50’sinde birincil faktördür. Doğru Influencer’lar ile çalışmak, doğru kitlelerle markanın etkileşime geçmesini sağlayacaktır. Bir Influencer’ın kitlesine sizin hakkınızda seslenmesi, markanızın güvenirliğini arttıracak, arama sonuçlarında yükseklerde çıkmanızı sağlayacaktır. Bir moda markasının yaptığı bir Influencer Marketing kampanyasında, organik trafiğin %47’lik bir artış gösterdiği ölçümlenmiştir. 

Influencer Marketing, geleneksel pazarlamaya göre çok daha uygun bütçeye yapılabilir. Bir gazeteye yada TV’ye yüksek bütçeler harcayıp reklam vererek, ürününüzle alakasız binlerce kişiye erişebilirsiniz. Bu geri dönüşü sıfır olan bir pazarlamadır. Çok daha uygun bütçe ile onlarca Micro Influencer’a reklam vererek, tam olarak markanızla alakalı hedef kitlenize ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. 

Influencer’larınızı seçmeden önce hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Hedef kitlenizi belirledikten sonra, hangi platformları kullanıyorlar, neler yapıyorlar, nasıl içeriklere tepki veriyorlar bunları araştırmalısınız. Daha sonrasında bu araştırmalarınızın sonuçlarına göre, bu kitleye hitap eden Influencer’ları seçmelisiniz. 

Ayrıca Micro Influencer’ların her zaman kitlelerinin daha ölçümlebilir olduğunu, daha çok etkileşim aldıklarını unutmayın. Ünlüler takipçi sayıları ile cazip gelebilir ancak etkileşimleri Micro Influencer’lardan çok daha düşüktür. Çünkü onları belli alanlarda değil, her alandan insanlar takip ederken, Micro Influencer’ları yakkın çevresi ve konuyla ilgisi olanlar takip eder. Bu da onların kitleleri üzerinde daha çok söz sahibi yapar.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart