Influencer Marketing’in PR’dan Öğrenmesi Gerekenler

Influencer Marketing, PR’da olduğu gibi ölçümlemesi zor bir stratejidir. Chuck Moran, Influencer Marketing etkisini ve PR endüstrisinden öğreneceğimiz dersleri belirlerken pazarlam uzmanları tarafından karşılaşılan güçlükleri tartışıyor. Influencer Marketing, markaların günümüzde kullandığı en heyecan verici pazarlama taktiklerinden biridir; markalı içerik geliştirmeyi, sosyal ağların kendisi içinde veya dışında ağa bağlı sosyal medya izleyicilerinin kuvvetlendirici gücü ile birleştirmektedir. 

Pazarlama uzmanları Influencer Marketing’in, ölçüm konusunda PR endüstrisinin ne öğrendiğini akılda tutmalıdırlar. Elbette halkla ilişkilerin ölçülmesi zordur fakat farklı kampanyalar için farklı yollardan ölçümler mümkündür. 

Başarılı bir PR kampanyası, şirket yöneticilerine artan görünürlük sağlayabilir, yeni iş faaliyetleri geliştirir, site trafiğini artırabilir, sosyal medya takipçileri, marka güvenini ve ses paylaşımını artırabilir ve hatta hisse senedi fiyatını veya çalışanların kalıcılığını etkileyebilir. Pazarlama uzmanları, ücret ödeme yerine “kazanmış” olmakla birlikte, başarıyı tanımlamak için reklam tıklama oranları (TO), marka yükselişi veya herhangi bir sayıda tıklama veya tıklama sonrası metrik değerlerini gösterebilir. Bununla birlikte, kazanılan medyanın dikkatini ölçmenin en doğru yolu, tek bir metriğe bağlı kalmamaktır. 

Medya Ölçüm Standardizasyonu 

Influencer Marketing etkisini değerlendirmek için kullanılan en yaygın önlem, kazandırılan medya değeridir (EMV). Bu tek etki ölçüsü para birimi olarak ifade edilir. Sosyal medya üzerinde ise Facebook like, Pinterest repin, Snapchat filtre kullanımı veya çekiliş kayıtlarına kadar değişebilir. Bazı karmaşık ölçüm modellerinde, markaya olumlu etkileri üzerine belirli olaylara farklı bir ağırlık veya değer verilir. 

Bu hesaplanan değer, kampanya başarısını değerlendirirken yararlıdır ancak genel programın tasarımı ve hedefler bağlamında da değerlendirilmelidir ve (PR ile birlikte gördüğümüz gibi) tek değerlendirme kriteri olmamalıdır.  Tabii ki, beğenileri karşılaştırmaya, paylaşıma karşı açık olanları tek bir platformda (yani Facebook) kendi başına karşılaştırmanın kolay bir yolu değil yokmuş gibi görünüyor. Influencer Marketing ve reklamverenler bu değeri standartlaştırmaya çalışmaktadır. 

Influencer Marketing, teklifin karmaşıklığına dayanan zorluklar sunabilir. Günümüzde, çoğu pazarlama organizasyonu, tüketici katılımı, talep, marka anlamında değer yaratma taleplerine maruz kalmaktadır. Bir Influencer Marketing uzmanı, yardımıyla belirlenmiş olan pazarlama ihtiyacınızı yürütme ve ölçme anlamında size yardımcı olacaktır.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart