Influencer
Marketing’in
Stratejik
Önemi

Yapılan çalışmalar, pazarlama uzmanları stratejilerinin temelinde Influencer Marketing’in olduğunu belirtmektedir. Gününümüzde bu strateji sosyal medya pazarlamasının ayrılmaz bir parçasıdır. Reklam engelleme ve benzer uygulamalarının ardından pazarlama uzmanları için temel bir strateji haline gelmiştir. 

 Influencer Marketing her ne kadar ROI konusundaki başarısını kanıtlamış olsa da, yükselen ücretler pazarlama uzmanlarını hareket geçirmiştir.

Bloglovin’in yapmış olduğu pazarlama araştırmasına göre Influencer Marketing stratejisinin ana hedefleri; marka bilinirliğini arttırmak, hedef kitleye ulaşmak ve sosyal medya fenomenlerine ait özgün içerikler ürettirmek. Ankete katılan markaların %20’si henüz bir fenomen ile çalışmadıklarını fakat yıl içerisinde planladıklarını belirtmektedir. Sponsorlu içerikler ile geleneksel reklamcılık anlayışının çok dışında çıkılmıştır. Kişiselleştirilmiş ve özgün içerikler hedef kitle üzerinde bir marka sadakati yaratmaktadır. Pazarlama uzmanlarının %75’i çalışacakları kişiyi seçerken özgünlük kalitesinin ilk tercihleri olduğunu belirtmektedir. %70’i ise takipçisi sayısına göre hareket etmektedir, %64’ü de etkileşim temelli bir fenomen seçmektedir.

Etkileyenler gerçek anlamda pazarlamacılara bir değer kazandırmaktadır. Marka bilinirliği ve yeni hedef kitlelere ulaşım konusunda oldukça başarılı bir stratejidir. Çalışmaya katılan pazarlama uzmanlarının yarısından fazlası markalarının takipçi sayılarında ve satışlarında artış olduğunu belirtmektedir. 

 Kaynakça: http://www.adweek.com/digital/influencer-marketing-is-becoming-an-essential-business-strategy-survey/

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart