Influencer
Marketing’in
Yükselişi

Influencer Marketing, tüm pazarlamacılar arasında güven kazanarak 2016’da kayda değer bir değişim geçirdi. Yapılan araştırmalara göre, 2016’da pazarlamacıların %86’sı Influencer Marketing kampanyası başlattı ve neredeyse yarısı Influencer Marketing bütçelerini diğer yıl boyunca arttırmayı planlandığını açıkladı. 

 Influencer Marketing’in yükselmesinde ise belli sebepler bulunuyor. 

Reklam engelleme programları Influencer Marketing’in yükselmesinde rol oynayan en büyük faktörlerden birisi. İnternette bulunan rahatsız edici boyuttaki reklamlar, kullanıcıları bu yazılımları kullanmaya itiyor ve her geçen gün bu yazılımların kullanımı artıyor. Yapılan son araştırmalara göre kullanıcıların %47’si reklam engelleme programlarını kullanıyor. 

Influencer Marketing ise engellemeye takılmadan, doğal, orjinal ve güvenli bir şekilde direkt olarak kullanıcıya ulaşıyor. Kullanıcı güvendiği Influencer’dan gelen bu içeriği tüketiyor ve markaya yada ürüne olan güveni artıyor. 

Influencer Marketing’in yükselmesindeki diğer bir neden de orjinallik ve doğallık. Influencer’lar kitlelerini tanıdıkları için onlara uygun içerikler üretip kullanıcıların dikkatini çekerken, markalar ‘marka dili’ ile ürettikleri içerikler ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaramazlar. 

Ayrıca Influencer’lar kitleleri tarafından güvenilir ve saygı duyulan bir kişi olduğu için, söyledikleri sözler dinlenir ve marka ile tüketici arasında sağlam bir köprü kurarlar. 

Geleneksel pazarlama kampanyaları markanızın tek bir ses ile tek bir kitleye ulaşmasını sağlar. Influencer Marketing ise, Influencer’lar ile birden fazla farklı kitleye ulaşmanızı ve kampanya süresince mesajınızın etkisini arttırmanızı sağlar. 

Influencer Marketing’ın yatırım getirisini ölçmek için pazarlamacıların gün geçtikçe farklı yollar buluyorlar. Yeni bulunan yollar markaların anlık satışlarını ölçmelerine izin verirken; etkileşim başına maliyet gibi metrikler, potansiyel müşteriler üzerindeki izlenimlerini ve gelecek satış olasılığını ölçmelerini sağladı.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart