Influencer Olmak

14 / 10 / 2016

Günümüzde internet fonemonleri çok büyük kitlelere hitap etmekteler. Fenomenler; Youtube, Facebook, Twitter, Instagram, Vine gibi platformlarda paylaştıkları bir yazıyla, bir video ile milyonlara ulaşabiliyor. Markalar ve ajanslar aracılığı ile takipçilerine doğal, güzel içeriklerle reklamlar sunan fenomenlere Influencer adı veriliyor.

İnternet ünlüsü olabilmek için öncelikle tarzınızı, sonrasında ise tarzınıza uygun sosyal medya sitesini belirlemeniz gerekiyor. Kendinizi kısa ve en anlamlı şekilde, insanları güldürebilecek yazılara yazabilecek birisi olarak görüyorsanız Twitter, kısa videolarla eğlenceli içerikler çıkarabilirim diyorsanız Vine, harika fotoğraflar paylaşmayı seviyorsanız Instagram’ı tercih edebilirsiniz. Oyun videoları, günlük hayatınızdan kesitleri videoya alıp insanlarla paylaşmak, makyaj-moda videoları gibi uzun videolar üretmek istiyorsanız da adresiniz YouTube. Bunları yaparken en önemli konu ise özgün olmak. İçeriklerinizi diğer kullanıcılardan kopyalamamalı ve kendi içeriklerinizi üretmelisiniz. Takipçilerinize daha önce görmedikleri içerikleri sunmalı ve paylaşmalarını sağlamalısınız. Böylece daha çok kullanıcıya erişecek ve takipçilerinizi arttırabileceksiniz.

Dünyada Influencerlar çok ciddi rakamlarla ulaşmış durumdalar. Gerek erişebildikleri topluluğun oldukça büyük olması, gerek yurt dışında kullanıcıların sosyal medya kullanım stilleri; Influencerlara büyük bir ortam oluşturuyor. Bir örnek verecek olursak; YouTube üzerinde toplamda 47 milyonu aşkın abonesi bulunan PewDiePie, aylık 250 milyonun üzerinde kullanıcıya erişebiliyor.

Türkiye’de son yıllarda artan sosyal medya kullanımı ve çıkan fenomenler, bir çok televizyon kanalının ulaştığı sayılara ulaşmayı başarmış durumdalar. Odun Herif, Aykut Elmas, Merve Özkaynak, Orkun Işıtmak gibi fenomenler attıkları tweetlerle, çektikleri Vine veya YouTube videoları ile milyonlarca kullanıcıya ulaşmaktalar.

Influencer olmak, sadece içerik üretmek ve kullanıcılar ile paylaşmak ile bitmiyor. İyi bir Influencer olmak için takipçilerinizi iyi anlamalı, onların ne istediklerini iyi bilmelisiniz. Düzenli içerik üretmeli ve takipçilerinizle etkileşimi en üst düzeyde tutmalısınız. Ayrıca ürettiğiniz reklam içeriklerinin; kendi içeriklerinize uygun olmasına, reklam içeriğinin doğal olmasına, kullanıcıları sizden uzaklaştırmayacak şekilde olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bunlar dışında, içerikleriniz asla taklit olmamalı ve özgün olmalısınız. Diğer sosyal medya sitelerinde de aktif olarak daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Peki Influencer’lar nasıl para kazanıyorlar?

Örnek olarak Youtuber’lar, sadece YouTube reklam gelir modelini kullanmıyorlar. Çeşitli markalardan aldıkları reklam çalışmaları için içerikler üretip, bunları takipçileriyle paylaşıyorlar ve kendilerine bir gelir modeli oluşturuyorlar. Oyun kanallarına genel olarak oyun firmaları, oyun tanıtımları için reklam veriyor, moda-makyaj kanallarına kozmetik ürünlerin tanıtımları gibi reklamlar geliyor. Her kategoriye uygun şekilde, her kategorideki Influencer’ların takipçilerine göre reklamlar Influencer’lara veriliyor.

Aynı şekilde bir Instagram modeline, kullanması için ürünler gönderiliyor ve fotoğraflarının paylaşılması, şirket Instagram profilinin etiketlenmesi şeklinde reklamlar veriliyor. Bir Twitter fenomeni bir marka, bir ürün hakkında uygun, doğal tweetler atmak için reklamlar alıyor. Her platformdaki Influencer’lar, içeriklerine ve takipçilerine göre reklamlar alıyorlar.

Influencer’lar bu markalar ile nasıl buluşuyorlar?

Influencer’ların her marka ile birebir görüşme gibi bir şansları bulunmuyor. Aynı şekilde markalar da doğru Influencer’ları bulma ve reklam çalışmalarını yönetme konusunda kısıtlı durumdalar. Burada ise Influencer Marketing ajansları devreye giriyor. Ajanslar gelen firmalardan aldıkları reklamları, içeriğine göre bünyelerindeki Influencerlar’a dağıtıyorlar. Influencer’lar için en doğru reklamlar alınırken, markaların da verdikleri reklamlar en doğru kitleye ulaştırılıyor.TOP