Influencer Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

27 / 10 / 2016

Çağın en önemli ve etkili pazarlama stratejisi Influencer Marketing olsa da, doğru influencer’lar seçilmedikçe bir faydası olmayacaktır. Tam olarak aranan bilinmiyorsa, Influencer seçmek ve bir fenomen pazarlama reklamı başlatmak oldukça zor ve geri dönüşü az olacaktır. Influencer seçerken bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. 

Influencer seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar: 

Uygunluk 

Öncelikle bir Influencer’ın ve kitlesinin tanıtılacak olan ürün ile alakası olup olmadığı araştırılmalıdır. Etkileyene, kitlesinin hiç ilgisi olmadığı bir ürün tanıtımı verilirse buradan geri dönüş alınamayacaktır. 

İçeriklerin ve influencer’ların hedeflenen kitle ile uygun olmasına dikkat edilmelidir. 

Erişim 

Bir influencer’ın gönderilerindeki erişim ve ne sıklıkta geri dönüş alındığı hakkında bir çok bilgi söylenebilir. Influencer’in gönderisindeki beğeni değil, kitle bu içeriği yanıtlıyor mu, yorum atıyor mu yada paylaşıyor mu? Influencer gönderiye gelenleri cevaplıyor mu? Eğer sıkça içerik üretiyorsa fakat sosyal medyası yeterince güçlü değilse, kitlesini yeteri kadar yönetemiyor demektir. 

Güvenirlik 

 Bir arkadaşınız, bir tanıdığınız size bu markadan alabilirsin, bu iyidir diyorsa o marka hakkında iyi bir düşünceniz oluşur ve o markaya güveniniz artar. Influencer Marketing de aynı bu şekilde çalışmakta. 

 Fenomenin’in kitlesi söylenenlere inanmaz ise, reklam kampanyası başarısız olacaktır. fenomen pazarlamada anahtar kelime “güven”dir. 

 Eğer içerik çok uzaktan bile bir reklam gibi gözüküyorsa, geri dönüş tamamen olmayacaktır. Çalışacağınız etkileyen %100 sponsorlu içerik olarak bir gönderi atmamalı, kendi tecrübesini kendi istedikleri paylaşmalı ki, kitle buna güvensin ve geri dönüş alınsın.TOP