Influencerlar ile
Çalışırken Dikkat
Etmeniz Gereken
3 Nokta

EMarketer’e göre; Influencer Marketing markaların mesajlarını yaymak için önemli bir yol haline geldi ve pazarlama uzmanlarının yaklaşık yarısı Influencer Marketing bütçelerini bu yıl arttırmayı planlıyor. Ancak, popüler bir influencer ile çalışmadan önce marka imajınızın korunmakta olduğundan emin olmalısınız: marka ve doğru influencer  güven etkisini belirlemede en önemli unsurdur.  Influencerlar ile çalışırken dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır. Bunların en önemlisi şu şekildedir;

Influencerların özgün iletişim kurmalarını sağlayın. 

Influencerların etkileşimlerinden yararlanmak için özgünlük çok önemlidir. Reklam algısı yaratmayan özgün içerikler ile influencerların takipçileri ile iletişim kurmasına olanak sağlanmalıdır. Bu bağlamda, güvenebileceğiniz ve markanızı savunacak bir influencera hazır olmalısınız. Yapılan konuşmalar, tüketicilere bir markayı sahiplenme şansı verir.  Tüketiciler birer marka savunucuları haline gelirler ve markanızın genel erişimini artırırlar. Bir marka için güvenilir olmak ve bunu sunmak yeterlidir. Geri kalan etkileşim ve ağızdan ağıza iletişim influencerlar sayesinde gerçekleşecektir.

Hedef kitle ile uyumlu influencerlar seçmek. 

Smart Insights, 2016’da yaptığı araştırmaya göre, Influencer Marketing pazarlamasında harcanan her bir dolar için kazanılmış medya değeri olarak markaların 11,69 dolar kazandıklarını bildirdi. , Influencer takipçilerinin boyutu mesajın iletilmesi istenilen hedef kitle için önemli değildir. Influencerlar ile çalışırken tüketici kitlenin marka ile uyumlu olması, influencerların etkili bir erişim ve iletişim sağlamasına yardımcı olur. Böylelikle marka imajı ve toplam ROI hedefine de rahatlıkla ulaşılabilir. 

Gerçek zamanlı izleme gerçekleştirin. 

Influencerlar kendi stratejilerini ve içeriğini yaratır. Onların içeriğine özgünlük veren şey budur. Belirli konular etrafında izleyiciler geliştirirler ve markaları bu konuların etrafındaki sohbetlerle bütünleştirebilirler. Ancak, bir influencer hata yaparsa veya marka mesajınızı bozacak bir şey yayınlarsa, bunu ilk önce bilmeniz ve hasar kontrol moduna girmeye hazır olmanız gerekir. Güvenilen influencerlar bile hatalar yapabilir. Bu nedenle, markanızla çalışmaya başladıktan sonra da etkilenen kişileri takip etmeye devam edin. Rakip bir ürünü teşvik ederlerse veya bir şeyler ters giderse, buna göre hareket etmeniz gerekir.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart