Influencer'lar
ile
İletişim

Influencer Marketing, markanızı tanıtmak ve bilinirliğini arttırmak için oldukça güçlü bir pazarlama stratejisidir. Influencer Marketing’in mantığı aslında basittir. Belli bir kitle tarafından takip edilen ve kitlesi tarafından saygı duyulan Influencer’lar bulunur ve marka hakkında içerikler  paylaştırılır. Böylece markanın bilinirliği ve güvenirliği artış gösterir.

Influencer’lar ile iyi iletişimler kurmak, yapılacak olan iş birlikleri için oldukça önemlidir. Ancak Influencer’ların dikkatlerini çekmek o kadar da kolay değildir.

Öncelikle en derine atlamamak gerekli. Top-Level Influencer’lar geçilmelidir. Top-Level Influencer’lar göründüğü kadar iyi etkileşim getirmemekle birlikte, ulaşılması da zordur. Middle-Influencer’lar yada micro-influencer’lar ile hem daha rahat görüşmeler sağlanabilir hem de Top-Level Influencer’lara göre çok daha iyi geri dönüşler alınır.

Influencer’lar ile görüşmeler yapılırken direkt konuya rica, istek ile girmemek önemlidir. Influencer’lar iş yapan kişilerdir, gönüllü çalışanlar değildirler. Bu sebepten, direkt olarak bir iyilik istemek Influencer’ın uzaklaşmasına sebep olacaktır.

Influencer’ı bu kadar önemli yapan ise, insanların Influencer’lara olan güvenidir.

Farklı olmak önemlidir. Influencer’lara ulaşmaya çalışan  büyük bir rakip topluluğu varken, farklı ve benzeri olmadan yaklaşmak kolay değildir. Diğer rakipler ile aynı şekilde gidildiğinde, Influencer neden dikkatini versin ki?

Bu yüzden öncelikle bir profil oluşturulmalıdır. Influencer’lar etkileşime geçmeden önce mutlaka araştırma yaparlar. Ardından bir Influencer’a benzersiz bir teklif yapıldığında, kabul edecektir.

Influencer’ların zamanlarına saygı göstermek önemlidir. Influencer’lar meşgul kişilerdir ve her mesaja anında cevap veremezler. Ayrıca her gelen isteği de cevaplamayabilirler.  Onlara saygı göstermek, geri dönüşleri için oldukça önemlidir.

Ret cevabını kabullenmek gereklidir. Influencer’lar projede çalışmak istemeyebilir, uygun gelmemiş olabilir, teklifi beğenmemiş olabilir. Israrcı davranmak iyi bir yöntem değildir. Başka bir zaman, başka proje ve teklifle gidilebilir ancak aynı proje ve teklifle ısrar etmek güvenlerini kıracaktır.   

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart