Influencerları
Nasıl İkna
Edersiniz?

Influencer Marketing Nedir? 

Influencer marketing, bir markanın veya ürünün internet üzerinden ağızdan ağza yayılarak bilinirliğinin arttırıldığı bir pazarlama stratejisidir. Diğer bir deyişle sosyal medyada fenomen olmuş kişilerin markanızı tanıtmasıdır. Özellikle günümüzde sosyal medyanın önemi bu kadar artmışken müşteriler karar verme aşamasında üçüncü tarafların görüşlerinden büyük ölçüde etkilenirler. Peki neden bu pazarlama tekniğini kullanmalıyız? Cevap çok basit: bu yöntem ile marka bilinirliğinizi, potansiyel müşteri sayınızı ve dijital pazarlamadan elde ettiğiniz geliri bir anda yükseltebilirsiniz. Doğru bir “influencer” yani “etkileyen” kişi bulduğunuzda markanız doğru müşterilere ulaşabilir. Ayrıca geleneksel reklam uygulamaları etkisini yavaş yavaş kaybetmekte, kullanıcılar bu reklamları artık umursamamaktadır. Yapılan araştırmaya göre pazarlamacıların %84’ü 2017 yılı içerisinde en az bir kere influencer pazarlama tekniğini kullanacaklardır.

 Bu yöntem ile hem markanızın güvenilirliğini arttırırsınız hem de dijital pazarlama stratejinizin sonuçlarını daha hızlı bir şekilde görürsünüz. 

 Marka ve Sektörle Alakalı Influencer 

Influencer marketing ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey alaka düzeyidir. Etkileyen kişi yani influencer’ın ulaşabildiği kitlenin çokluğu kadar bu kitlenin ne derecede markanızla ilgili olduğu da önemlidir. 

Bu noktada önemli 3 nokta; bağlam, erişim ve işlevselliktir. 

Vedat Milor’dan yaptığınız spor uygulamasını tanıtmasını istemek pek akıllıca olmaz. Bu iki bağlam birbirlerinden farklıdır ve sahip olduğu kitle de farklıdır. Diğer unsur olan erişim, kitledeki takipçilerin sayısı için önemlidir. Fakat günümüzde herkes ücret ile sosyal medya takipçileri alabildiği için bu kitlenin kalitesine dikkat etmelisiniz. Erişim kalitesi ise influencer’ın işlevselliğine bağlıdır. Diyelim ki etkileyen kişinin 1 milyon takipçisi var. Hepsi de organik yollardan elde edilmiş. Her şey harika gibi gözükse de eğer takipçilerle etkileşim yeteri kadar değilse pazarlama çabaları boşa gider. 

Sosyal Medya İmparatorları 

Influencer kampanyasını başlatmak için yapmanız gereken ilk şey sosyal medya influencerlarını tespit etmek. En çok kişiye ulaşabilecekler kesinlikle sosyal medya kanallarında bulunmaktadır.

Hangi sosyal medya ağının daha geniş bir kitleye ulaşmada yardımcı olacağını araştırın. Mesela moda sektöründe iseniz markanızı duyuracak en iyi influencerlar Instagram ve Pinterest’tedir. 

Eğer marka bilinirliğinizi video etkileşimleri ile arttırmak istiyorsanız, o zaman YouTube influencerları daha iyi bir seçenek olur. Fakat Facebook, Twitter ve SnapChat gibi diğer kanalları da göz ardı etmemelisiniz; özellikle de Facebook Live influencer pazarlamayı arttıracak imkanlar yaratmışken. 

Kaynak: https://www.seohocasi.com/influencer-marketing-nedir/

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart