Influencerların Yükselişi

07 / 02 / 2020

Günümüzde markalar arası rekabet en yeni teknolojiler ve eğilimler ile güncellenmesi gerekmektedir. Bilinçlenen tüketiciler, bugün diğer tüketici yorumlarını gözden geçirerek satın alım kararlarını vermektedir. Müşteri memnuniyeti, satışların ağız yoluyla viral hale gelmesiyle sağlanabilmektedir. Markalar, pazarlama çabalarına müşteri sadakati ve güveni konusunda Influencer Marketing’den yararlanmaya başlamışlardır.  Marka ve ürünleri deneyimleyerek takipçileriyle paylaşan influencerların söyledikleri tavsiye niteliği taşımaktadır.  Geleneksel pazarlama yöntemlerinin etkisini kaybetmesi sonucu pazarlama uzmanlarının yeni pazarlama stratejilerine yönelme eğilimleri Influencer Marketing ile yeni bir dönüşüm geçirmiştir. Markaların müşterilerine değer sunduğu bir strateji olan Influencer Marketing, tüketicilerin satın alma kararlarına güçlü bir şekilde rehberlik sağlar.

 Peki markalar Influencer Marketing yoluyla tüketici kazanmak için ne gibi bir değerlerden yararlanabilir? 

 Farkındalık 

 – Yeni marka veya ürün lansmanları konusunda hedef kitle arasında farkındalık yakalanır. 

 Hedefli maruz kalma 

 – Influencerların takipçileri ile ortak noktaları vardır. Bu, markaların belirli bir hedef kitleye ulaşmak için pazarlama çabalarından yararlanmalarını sağlar. 

 Satışlar

 – Influencer aracılığı ile promosyon kodları ve tavsiyeler ile satışlar arttırılabilir. 

 Müşteri sadakati 

 – Markaların kendi markalarından söz etmesi tüketicilere inandırıcı gelmemektedir. Fakat influencerlar markanız hakkında konuştuğunda, takipçiler markanızın sunduğu özelliklere güvenmeye başlar. 

 Product Pusher 

 Takipçiler influencerların yaşam tarzlarından, stillerinden ve ilgi alanlarından etkilenir. Bu nedenle bir ürün ya da marka kullanımı da takipçilerin ilgisini çekecek ve o ürüne yönlendirme sağlayacaktır.TOP