Instagram vs
Snapchat: Influencer
Marketing için Hangisi
Daha İyi?

Pazarlama uzmanları ise Influencer Marketing stratejilerinde Instagram ve Snapchat’i birbirinden ayırmakta zorlanabilmektedir. Instagram’ın popüler Stories özelliği, Snapchat’in 24 saatlik kısa ömürlü içerik özelliği ile aynı özellikleri göstermektedir. Instagram Stories özelliği öncesi yapılan araştırmalar Snapchat’in düşüşte olduğunu göstermekteydi. Sosyal medya kullanıcılarının yarısından fazlasının Instagram kullanması ve Snapchat’e oranla Instagram’ın daha geniş özellikler sunması Instagram’ı daha önemli bir konuma getirmektedir.

Instagram’ın Snapchat’e karşı tercih edilmesi gerektiğini kanıtlayan birkaç neden bulunmaktadır: 

Daha Geniş Kitle 

Instagram’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 600 milyona yakındır, Snapchat için ise bu sayı 300 milyonu bulmaktadır. Potansiyel tüketici erişimleri ve etkileşimleri düşünüldüğünde bu farklılık Instagram’ı ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle Instagram, influencerlar için paylaşımların daha geniş kitleler tarafından görülmesine de olanak tanımaktadır.

Ölçümleme Kolaylığı

Paylaşımların ölçümlemesi konusunda Snapchat’in geçici ve organik yapısı verilerin dağınık olarak şekillenmesine neden olmaktadır. Bu şekilde Snapchat paylaşımlarının ölçümlenmesi imkansıza yakın hale gelmektedir fakat Instagram kalıcı feed özelliği ile geriye dönük paylaşımların incelenmesine olanak tanır. Ayrıca Instagram Business özelliği ile paylaşımların analizini de uygulamanın içerisinde gerçekleştirmek, ölçümlemeyi kolaylaştırmaktadır. 

Geniş Arama İşlevselliği  

Instagram, Snapchat’e oranla içerik aramak ve keşfetmek için işlevsel bir yapıdadır. Instagram’da kullanılan hashtagler ve diğer organize arama özellikleri geniş kullanım imkanı sunar ve belirli konulara odaklanmayı sağlar. Influencer paylaşımlarında hashtag kullanımı tüketicinin o paylaşıma ulaşmasına ve belirli alanlarda araştırma yaparken içeriği görmesine sebep olur.

Forrester Research tarafından yapılan araştırmada Instagram paylaşımlarının marka etkileşimi açısından Facebook’dan 10 kat, Pinterest’ten 54 kat ve Twitter’dan 84 kat daha iyi olduğu görülmektedir. 

Hedef kitleye ulaşma, içeriklerin daha geniş kitleye yayılma imkanının olması ve ölçümleme kolaylığının bulunması Instagram’ı Snapchat karşısında Influencer Marketing alanında galip duruma getirmektedir.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart