Lüks Markaların Influencerlar ile Çalışmasının 4 Nedeni

07 / 02 / 2020

Toplumsal medya kitlesel pazar çekiciliği, üst seviye modanın seçkin niteliğiyle çelişkiliyken, pek çok lüks marka, Influencer Marketing’i benimsemeye başlamıştır. Aslında, dünyanın en büyük lüks tüketim markaları için temel bir strateji haline gelmiştir. Moda ve Güzellik Monitörü tarafından Econsultancy ile birlikte yayınlanan rapor, lüksün bu büyüyen eğilimi neden benimsediğini araştırarak bu konuyu inceliyor.

1.Sosyal medya lüksü erişilebilir hale getirir. 

 Sosyal medyanın lüksü daha erişilebilir ve gündelik tüketicilere çekici kıldığından şüphe yok. Alışveriş yapmak için mağazaya gitmek zorunda değilsiniz, yeni bir seviyede üst düzey markalarla etkileşimde bulunup deneyimleyebilme şansına sahipsiniz. Bu durum sosyal açıdan ve büyük ölçekli markaların daha az özel görünme riskiyle karşı karşıya kaldıkları anlamına gelir. Influencer Marketing’de aktif olan lüks markaların yaklaşık üçte ikisine rağmen, %46 oranında markalar bir yaşından küçük veya bir yıldan daha eski olduğunu itiraf ediyor. Uzmanların % 28’i yalnızca iki yıldır Influencer Marketing yöntemini kullandıklarını söylüyor. 

 2. Micro-influencerlar özgündür. 

 Araştırmalar, bir influencerın takipçi sayısı arttıkça, takipçileriyle etkileşim oranının düştüğünü ileri sürmektedir. Sonuç olarak, lüks markalar micro-influencerlar ile çalışmaya başladı ve uzmanların %40’ı daha etkili bulmuştur. 

 3.İçerik odaklı kampanyalar başarılıdır. 

 Peki lüks markalar, influencerlar ile nasıl işbirliği yapıyor? İlginçtir ki, içerik tanıtım ve dağıtımına giderek yoğunlaşan bir odaklanma, kampanyaları – ürün tanıtımlarının üstünde ve üstünde – bilgilendirmektedir. Lüks markaların% 74’ü, influencerların ürün lansmanlarında “kritik” veya “çok önemli” bir rol oynadığını söylese de, % 71 içerik oluşturma ve tanıtım için aynı şeyi söylüyor.

 4. ROI 

 Artan yatırımlar nedeniyle, lüks markaların kampanya geri dönüşlerini  ölçmek istemesi oldukça doğal ve önemlidir. Fazla sayıda sosyal ve çevrimiçi veri, tek bir etki, ürün ya da kampanyanın incelenmesini zorlaştırıyor olsa da Influencer Marketing ROI konusunda oldukça başarılı geri dönüşler almaktadır.TOP