MARKALARIN NEDEN INFLUENCER MARKETINGE İHTİYACI VAR

07 / 02 / 2020

Markalar, ınfluencer marketing ile tüketicilerle daha önce hiç olmadığı şekilde, doğrudan iletişime geçip ölçümlenebilir sonuçlar elde ettiler çünkü konvansiyonel reklamlara milyar dolarlar harcayıp istediği sonuca ulaşamayınca yeni nesil pazarlama stratejisine yönelmenin zaruri olduğunu fark ettiler. Günümüz itibariyle markalar, ınfluencer marketinge daha fazla ihtiyaç duyuyor ve çok daha fazla bütçe ayırıyor. Markaların ınfluencer marketinge ihtiyaç duymalarının sebeplerini birkaç başlık altında inceleyelim.

 Influencer Marketing deneyim aktarımı yapar

 Markaların tüketicilerin güvenini kazanması için, bir başka tüketicinin tavsiyelerini diğer tüketicilerle paylaşıyor olması gerekir yani gerçek deneyimi ön plana çıkartmak gerekir. Geleneksel reklam araçları kullanılırken de ‘deneyim aktarımı’ ön planda tutularak çalışmalar yapılmıştır fakat aradaki fark, tavsiye yapan Influencer’ın reel ve ulaşılabilir olmasının pozitif getirisidir. Bir ınfluencer göz önündedir, takipçileri her eylemine tanıklık eder, ınfluencer -takipçi ilişkisi genellikle sempati ve hayranlık üzerine kuruludur ve takipçinin o ınfluencer’ı kendisine yakın hissetmesi, önerilerine kulak vermesi ise bu ilişkinin en basit sonucudur. Bu bağlamda ınfluencer, tavsiyenin gücünü kullanarak kendi kitlesine etkili bir şekilde ulaşır. 

Influencer Marketing ile doğru hedef kitleye ulaşılır 

 Influencer Marketing; doğru mecrada, doğru hedef kitleye, doğru mesajı iletmenin en etkili yoludur. 

 Örneğin, fashion kategorisinde bir markanız var ise öncelikle mecranız Instagram olmalıdır, hedef kitlenize uygun fashion kategorisinde bir ınfluencerla çalışmalısınız ve vereceğiniz mesaj, deneyim aktarımı üzerine kurgulanmalıdır. 

 Instagram, kıyafet satın almak isteyen kişinin asıl kullandığı mecradır çünkü Instagram sadece fotoğraf paylaşım sitesidir. Instagram’da görsel trendleri takip etmek daha kolaydır, bu sebeple tüketiciler video ya da uzun uzadıya yazı yazılacak bir platforma ihtiyaç duymazlar. Instagram’ın son zamanlarda oldukça artan ve online alışveriş imkânı sunan mini butik işletme hesapları bunun en iyi örneğidir.

 Influencer Marketing ile veriye ulaşılır 

 Influencer’lar aracılığıyla nihai tüketiciye ulaşırsınız ve sonuçları gözlemleyebilirsiniz.

 Veri sahibi olmak, sonuçlarınızı inceleyip hedef kitlenizi sürekli analiz edebilmeyi mümkün kılar. Örneğin web sitenize yönlendirme yapabilir ve web site trafiğinizi ölçebilirsiniz, sosyal medya hesaplarınızda takipçi sayınızın artışını ölçebilirsiniz ya da marka bilinirliğinizi ne kadar artırdığınızı gözlemlemek için kaç kişiye eriştiğinizi, kaç beğeni aldığınızı inceleyebilirsiniz. Özellikle 2018 yılı itibariyle ROI (Return of Investment) ve KPI (Key Performance Indicator) bazlı ölçümlemelerin öne çıkmaya başlamasıyla analiz yapmak daha da kolaylaştı.  

 Influencer Marketing etkili ve hızlıdır

 Dijital mecralardan takipçilere doğrudan aktarım, potansiyel kitleyi anında harekete geçirir. Mesela markanızın web sitesine ya da sosyal medya hesaplarına aynı gün takipçi kazandırıp tıklanmayı artırabilirsiniz. Influencer Marketing, marka bilincini artırmak, etkileşimi artırmak, markaları geliştirmek ve satın almaya yönlendirmek için etkili ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir.


Tagged under:

TOP