Micro
Influencer
Tercih Etme
Zamanı

Influencer Marketing’in hızlı yükselişi, şeffaflık, ölçülebilirlik ve güvenirlik gibi bazı eksikliklere yol açıyor. Araştırmalara göre micro influencer’lar, kitlelerle etkileşime girmek için en doğru seçim. 

 Micro Influencer’lar ile etkileşime gireceğiniz kitleyi tamamen hedef kitleniz olur ve daha ölçümlenebilir kitlelere sahiptirler. 

Çevrimiçi yapılan reklamların kitlelere ulaşımı artık doyum noktasına ulaşmış durumda. Internet kullanıcıların %47’si reklam engelleyici programları kullanıyor. 

Kullanıcılar artık reklamları görmek istemiyor ve gizlemek için her yolu kullanıyorlar. Durum böyle olunca onlara ulaşmanın yeni yolları ortaya çıkıyor. Bu yollardan en popüleri ve başarıya ulaştıranı ise Influencer Marketing. Araştırmalara göre 12 ay içerisinde pazarlamacıların %75’inin bir Influencer Marketing kampanyası başlatması bekleniyor. 2017’nin Influencer Marketing’inde ise tercih edilmesi gereken influencer’lar, micro influencer’lar olmalı. 

Micro Influencer’lar 10.000 ile 100.000 takipçiye sahip Influencer’lardır. Etki alanları kısıtlı ve küçük olsa da, sadık ve onlara güvenen bir kitleye sahiptirler. Takipçileri ile iyi bir ilişkileri vardır ve sürekli etkileşimdedirler. 

Micro Influencer’lar, büyük fenomenlere göre çok daha güvenilirdirler. Çünkü hedef kitleleri bellidir, ölçümlenebilir ve neyi istedikleri belirlenebilir. Bu da markanızın hedef kitlesine en uygun Influencer’ları seçmenize yardımcı olur. 

Yüksek takipçili internet fenomenlerinin, ünlülelerin takipçi sayıları cezbedicidir. Ancak kitleleri ölçümlenemez. Örneğin spor yapan bir ünlüye, spor markası reklam verdiğinde bu reklam sadece spor yapan kişilere ulaşmayacaktır. Alacağınız erişim yüksek olsa da etkileşim, geri dönüş ve yatırım getirisi az olacaktır. Çünkü ünlü kişiyi sadece spor yapanlar takip etmemekte. Ancak spor yapan bir micro influencer’a bu reklamı yaptığında erişiminiz daha az osla da etkileşiminiz milyon takipçili ünlülere göre çok daha yüksek olacaktır. Çünkü spor yapan bir micro influencer’ı, yine spor yapan, ondan tavsiye alan, bilgi alan ve almak isteyen kişiler takip ediyor olacaklar. Yine bu takipçiler, micro influencer’ın sözlerine ve tavsiyelerine güveniyorlar. 

Yüksek yatırım getirisi, etkileşim için takipçi sayılarına göre Influencer seçmek yerine, hedef kitlenize hitap eden micro influencer’ları tercih etmelisiniz.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart