Micro
Influencer’lar
ve Influencer
Marketing

Günümüz pazarlama yöntemleri arasında, en etkili ve popüler olan Infuencer Marketing’in bu derece başarılı ve popüler olmasının arkasında Micro Influencer’lar bulunmakta.

Micro Influencer’lar; belirli bir kitleye sahip ve o kitleyi gerçek anlamda yönetebilen kişilerdir. Kitlesi ile arasındaki etkileşimin en yüksek olduğu Micro Influencer’lar, Influencer Marketing’de büyük bir rol oynamakta.

Büyük kitlelere hitap eden ünlüler, bu kitleleri ikna etmekte ve bir ürüne yönlendirmekte çok da başarılı olamıyorlar.  Gerek kitlelerinin tamamının ürün ile ilgilenmemesi, gerekse kitleleri ile etkileşimde olmamaları etkenler arasında.

Örnek olarak bir 10.000 ile 100.000 arasında takipçiye sahip bir Instagram influencer’ınde etkileşim %2.4 iken; 1.000 – 10.000 arasındaki micro influencer’larda  %4, 1.000 ve altındaki micro influencerlarda %8 kadar. 1 Milyon üzeri takipçili bir hesapta ise etkileşim %1.7’ye kadar düşüyor.

Micro Influencer’lar ünlülerin aksine, kitlelerini istedikleri şekilde yönlendirebiliyorlar ve bir ürünü tanıttıklarında, bu tanıtım eriştiği kişilerde ürün hakkında daha olumlu görüşler ortaya çıkıyor. Micro Influncerlar’ın bir ürün hakkında takipçilerine verdikleri tavsiyeler, öneriler; takipçileri için oldukça önemli oluyor. Kullanıcılar takip ettikleri Micro Influencerlar’dan gelen tavsiyeleri, güvendikleri arkadaşlarından gelmiş kadar önemsiyor ve bu tavsiyelere göre ürünlere yöneliyorlar.

Micro Influencer’ların kitleleri ile olan yüksek etkileşimi, bu kitlelerinin tam olarak nelere ilgili göstereceklerinin bilinebilmesi; Micro Influencer’ları değerli kılan etkenler.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart