Micro-
Influencer’ların
Instagram’daki
Gücü

Bir sosyal medya Influencer’ı yüksek bir kitleye ulaştığında, etkileşim düşmeye başlar. Yapılan araştırmalara göre 1000’den az takipçisi olan Instagram Influencer’larında etkileşim %8 gibi bir orana sahipken, 1000 – 10.000 arası takipçili Influencer’larda %4’lük bir orana sahip. 

Bu oran aynı şekilde devam etmekte. 10.000 – 100.000 arası takipçili hesaplarda bu oran %2.4’e inerken, 1 milyon ve üzeri takipçili Influencer’larda bu oran 1.7’ye kadar düşmekte. 

Araştırmalar 10.000 – 1000.000 arasındaki Instagram Influencer’larının etkileşimlerinin en üst düzeyde olduğunu ortaya koyuyor. İşte tam olarak bu Influencer’lara Micro- Influencer’lar deniliyor. 

Bir spor markası, 5 milyon takipçisi olan bir ünlü ile çalıştığında çok yüksek bir erişim havuzuna erişebilir. Ancak erişilen bu kitlenin büyük bir çoğunluğunun spor ile ilgisi olmayabilir. Bu durumda etkileşim oldukça düşük olacaktır. Bir ünlü ile bu şekilde çalışmak yerine, takipçileri sporla ilgilenen 100 micro-influencer ile çalışmak çok daha fazla etkileşim kazandıracaktır. 

Öte yandan  10.000 ve altı Influencer’lar bazı kesimler tarafından Micro- Influencer’lar olarak görülüyor ve çok etkili oldukları söyleniliyor. Çünkü bu Influencer’ların takipçileri aileleri ve arkadaşları tarafından oluşuyor. Bu yüzden bu kişilere olan güven daha çok olduğundan, markalar için geri dönüşün en yüksek olduğu savunuluyor.  

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart