Pazarlamanın
Yeni Lideri:
Influencer
Marketing

Son on yıl içerisinde geleneksel pazarlamanın altın çağını yaşadığını biliyoruz. Ancak bu devrin artık kapandığını söyleyebiliriz. Nedeni ise oldukça basit: İnternet kullanımının artışı, insanların internetten çok rahat bir şekilde istedikleri bilgilere ulaşabiliyor olması. Influencer Marketing tam olarak buradan çıkmış bir pazarlama stratejisi. 

Satın alma kararını değiştiren etkenler de aynı şekilde değişti. Artık satın alma kararlarını bloglar ve sosyal medya etkiliyor. Influencer’ların tanıtımlar, ürün incelemeleri; kullanıcıların satın alma kararlarını direkt olarak etkiliyor. 

Influencer’ların gücü sosyal medya ile birlikte, son bir kaç yılda müthiş derecede artmış durumda. Öyle ki insanlar artık satın alma işlemlerinde öncelikle influencer’lara güveniyor, onların ürün hakkındaki yorumlarına bakıyor, onların değerlendirmelerini göre satın alım yapıyorlar. 

 Tüketicilerin %92’si diğer insanların marka, ürün tavsiyelerine güveniyorlar. 

 Influencer’lar markaların içeriklerini paylaşarak 3 ila 10 kat geri dönüş alınmasını sağlayabilir. 

 Markaların ⅔’ünün influencer marketing stratejisi bulunmakta. 

 Kadınların %20’si ürün satın alırken, Influencer’lar tarafından desteklenen ürünlere güveniyor. 

Gıda endüstrisi en çok Influencer’ın bulunduğu sektör. 

Influencer’larda markaları sevebilir ve alışveriş yapabilirler. Influencer’ların %77’si genellikle sponsorlardan ürün satın aldıklarını söylüyorlar.

 

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart