Sosyal
Medyanın
Pazarlamadaki
Yeri

Günümüzde kullanıcılar satın alma kararları için İnternetten araştırmalar yapıyorlar. Her ürün hakkında kolayca bir çok bilgiye ulaşabilen kullanıcıların %74’ü satın alma kararlarında sosyal medyaya güveniyor. 

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanalları markalara etkili bir şekilde geniş kitlelere ulaşma konusunda imkan sağlıyor. Tüketiciler bu platformlar üzerinden markalar ile oldukça kolay bir şekilde etkileşim kurabiliyor ve bu aynı zamanda satın alma konusunda tüketicilere rehberlik ediyor. 

Twitter’da kullanıcıların %53’ü, şirketlerin yada ürünlerin tweetlerinde ürünleri tavsiye ediyorlar. Ayrıca %43’ü markaları yada ürünleri, satın almak amacıyla takip ediyorlar. 

Ürünler hakkında konuşmak, kullanıcıları harekete geçirmek için en etkili platform %86 oranla Facebook. Twitter, Facebook’u %65 ile takip ederken, bloglar %55 oranla 3. sırada. Videolar son olarak erişimde %50’ye ulaşmış durumda. Ancak bu platformlarda sadece bulunmak yeterli değildir. Aynı zamanda markalar, ürünlerinden veya kendilerinden bahsedildikleri yerleri yakından takip etmelilerdir.

Ayrıca Influencer’ların kullanıcılar ile kurduğu etkileşim, markaların direkt kendi sayfalarından yapımış oldukları paylaşımların etkileşimlerinden tam 8 kat daha fazladır. Burada da sosyal medya influencer’larının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

E-mail Listemize Kaydolun!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart