Yeni bir kavram 'Nano Influencer'

16 / 12 / 2019

Nano-Influencer Nedir ? Neden Kullanmalısınız? Çünkü Ünlü Değiller!   

Günümüz tüketicileri, influencer’lar yardımı ile yeni ürün ve markaları keşfetme eğilimine sahip. Yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin %41’i influencer takibi sayesinde haftada en az bir marka yada ürün bulduklarını söylüyor. Kullanıcıların büyük çoğunluğu Kylie Jenner gibi makro influencer’ları takip etse de, yeni ürün ve servisler hakkında bilgilenmek için gün geçtikçe daha çok nano-influencerlara güvenmeye başladı. Peki neden?   

Sosyal medyanın yeni yükselen trendi   

Yükselen trend, samimi dürüst ve güvenilir görünülen influencer’lara daha çok değer verilmesi! Kullanıcılar artık bir instagram gönderisi için milyon lira para alan makro influencer’ların söz konusu ürün tavsiyesi olduğunda pek de güvenilir olmadığının farkında. İşte bu nokta büyük resmin içine nano-influencer’lar aslında pek de ünlü olmama değeri ile giriş yapıyor!   

Sosyal medya dünyasının ışıltılı hayata sahip influencer’larının aksine nano-influencer’lar, günlük işleri,faturaları, okul programları ve kredi borçları olan, herkesin içinden insanlar. Sosyal medyayı kullanmada yetenek sahibi olsalar da bunu kendi ‘’marka değerleri’’ni yaratmak için yada sosyal medyanın yükselen yıldızı olmak için kullanmıyorlar. Onların kullanma amacı diğer herkesle aynı: Çünkü herkes kullanıyor!   

Peki nano-influencer marketing’in faydaları neler?   

Nano-influencer’lar markanızı tanıtmada uzman olmasalarda, ürünlerinizi gerçekten deneyip beğendikleri için tavsiye etmeleri ürünlerinizin itibarını arttırıyor. Genel olarak rakamlara baktığımızda;   

Nano-influencer’ların takipçilerinden aldıkları etkileşim makro influencer’ların nerdeyse 4-5 katı! Neden? Çünkü onlar bizden biri! Gerçekten de yakın zamanda yapılan araştırma gösteriyor ki, ortalama bir tüketici nano-influencer’larla normalin üstünde satın alma etkileşimine giriyor. ROI mi? Ortalama bir dijital reklam kampanyasından alacağınız ROI’nin çok daha fazlasını nano-influencer’lar size verebilir!TOP